2450 MHz - 800 W mikrodalga güç kaynağı ve bir endüstriyel uygulama
  1. Tez No: 23773
  2. Yazar: OSMAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZ Bu tezde,2450 MHz frekansında maksimum 800 watt çıkış gücü verebilen bir mikrodalga güç kaynağı devresi incelenmiş ve bu kaynak kullanılarak çok modlu boşluk rezanatörü tipi bir prototip mikrodalga fırını gerçekleştirilmiştir.Endüstriyel uygulama olarak, ipek kozasının klasik yöntem olan doymuş su buharıyla mihnaklanması yerine mikrodalga enerjisi ile işlenmesi araştırılmıştır.Bu amaçla, ipek kozasının mikrodalga enerjisi altındaki davranışım karakterize edebilmek için boşluk rezanatörü metodu ile ipek böceğinin ve gömleğinin dielektrik sabitleri ölçülmüştür.Prototip mikrodalga fırını ile yapılan deneyler sonucunda,ipek kozasının mikrodalga enerjisi ile işlenmesinin klasik sisteme göre ekonomik olma,kalite vb... parametreler açısından çok daha avantajlı bir yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a 2450 MHz frequency microwave power supplier circuit with 800 W output power has been investigated.By using this source a prototype multi-mode cavity microwave oven has been built.Processing of silk cocoon with microwave rather than the conventional water-vapoor method has been researched. For this purpose, in order to characterize the behaviour of silk cocoon under microwave energy, the dielectric permittivity of the larva and the shell have been measured by cavity perturbation method.The experimental results obtained from the prototype microwave oven showed that, processing of silk cocoon by microwave energy has advantages, like being more economical and hiper quality, over the conventional method.