Okul öncesi fen eğitiminde drama ve kukla uygulamalarının öğrenmenin kalıcılığına etkisi
The effect of drama and figurehead tekniques on permanency of learning in science education in pre-school program
  1. Tez No: 662843
  2. Yazar: RABİA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi programında yer alan vücut organlarını tanıma çerçevesinde dolaşım sisteminin öğretiminde drama ve kukla uygulamalarıyla öğrencilerin öğrendikleri bilgilerin kalıcılığı üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında okul öncesi kurumunda öğrenim gören 5 yaş grubundaki çocuklardan kontrol grubu 10 öğrenci ve deney grubu 10 öğrenci olmak üzere, toplam 20 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubu öğrencilerine haftada 3 gün iki etkinlik zamanı süresi olmak üzere, toplamda 3 hafta kayıtlı bulundukları anasınıflarında uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise dolaşım sistemi konusu organ maketiyle aynı süre zarfında öğretilmiştir. Uygulamanın sonunda ise her iki gruba da aynı ölçüm araçları son test olarak yeniden uygulanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak çizim ve görüşme yöntemleri kullanılmış olup, görüşme esnasında çocukların cevapları araştırmacı tarafından yazılmıştır. Son test yapıldıktan 3 hafta sonra deney ve kontrol gruplarına ölçüm araçları kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Araştırma da nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çizimler ve sorular üzerinde puanlama yapılırken incelenen özelliğin varlığına veya yokluğuna bağlı olarak 1 veya 0 puan ile kodlanmıştır. Araştırma kapsamında yapılan deneysel işlemin test edilmesi amacıyla gruplardaki birey sayılarının az olmasından dolayı parametric olmayan istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Bu amaçla deney ve kontrol gruplarının karşılaştırılmasında Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Gruplara ait tekrarlı ölçümler için diğer bir ifade ile her bir grup içinde ön test, son test ve kalıcılık testlerinin karşılaştırılması amacıyla Friedman Testi kullanılmış ve istatistiksel olarak anlamlı olan sonuçlarda farkın kaynağını tespit edebilmek amacıyla Durbin-Conover çoklu karşılaştırma (posthoc) testi kullanılmıştır. Analizler SPSS-25 ve Jamovi 1.6.4 programları ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda;“Dolaşım Sistemi”ni Drama yöntemi ve Kukla teknikleriyle işleyen deney grubu öğrencilerinin ve organ maketiyle aynı konuyu işleyen kontrol grubu öğrencilerinin son-test başarı puanlarında deney grubu lehine anlamlı bir fark gözlenmiştir. Bunun yanı sıra, deney grubundaki öğrencilerin bilgilerinin kalıcılık düzeylerinin kontrol grubundaki öğrencilere göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to determine the lasting impact of information learned by students with drama and puppet techniques as teaching circulatory system about recognition of the organs based on pre-school program. The research was applied on twenty children, five aged and educated in pre-school in 2020- 2021 academic year, in total; ten of those were in control group and the other half was in test group. It was applied on test group students as one course in three times a week, totally 3 weeks in their kindergartens. At the end of application, same measurement tools were applied as the last test. The measurement tools were applied as techniques of interview and painting analysis and the answers of students were written by researcher during interview. Three weeks after the last test, the measurement tools were applied on test and control groups as permanency test. In this research, quantitative research method was used. So as to test experimental application test as a part of research, nonparametric statistical techniques were used because of having a few individuals in the groups. With this aim, Mann Whitney-U test was used to compare test and control groups. For repetitive measurements of groups, to compare pre-test, last test and permanency test, Friedman test was used and Durbin-Conover multiple comparison test was used to determine the source of statistically significant difference between test and control groups. The analyses were done with SPSS-25 ve Jamovi 1.6.4 programs. At the end of the research, it was observed that in last test scores there was a favorable, significant difference between test group who studied 'Circulatory System' with Drama and Puppet techniques and control group who studied the same subject with methods and techniques based on the program. Besides, it was confirmed that the permanency of knowledge of the students in test group was more than the students in control group.