Yesirçöl Dağı (Aşkale-Erzurum) dolayının jeolojisi ve sedimenter özellikleri
  1. Tez No: 66287
  2. Yazar: EROL TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
oz Yesirçöl Dağı (Aşkale, Erzurum) Dolayının Jeolojisi ve Sedimenter Özellikleri Doğu Pontidler'in güneyi ile Anatolidler'in kuzeydoğusunda, Yesirçöl Dağı (KB Erzurum) dolayında yeralan inceleme alanında Mesozoyik ve Senozoyik yaşlı kayabirimleri yüzeylenir. Çalışma alanında Üst Jura'dan Üst Kretase'ye kadar oluşmuş kesintisiz bir istif gözlenir. Bunlar, Üst Jura yaşlı Rizekent formasyonu, Üst Jura yaşlı Koçdağı formasyonu, Üst Jura- Alt Kretase yaşlı Büyükgüney formasyonu, Alt Kretase yaşlı Yesirçöl formasyonu ve Üst Kretase yaşlı Başkurtdere formasyonudur. Üst Kretase (Geç Senomaniyen- Erken Senoniyen) yaşlı Kopdağı ofiyoliti, Kuzey Anadolu Ofiyolit Kuşağı'nın inceleme alanındaki temsilcisidir. Senoniyen- Alt Paleosen yaşlı Serçeme formasyonu, Kopdağı ofiyoliti üzerinde transgresif olarak yeralır. Üst Paleosen- Alt Eosen(?) yaşlı Gölveren formasyonu Kopdağı ofiyoliti ve Serçeme formasyonunu kesmiş ve üzerlemiştir. Alt- Orta Eosen yaşlı Keçitaşı formasyonu, kendinden yaşlı tüm birimler üzerinde açısal uyumsuzlukla yeralır. Alt- Orta Miyosen yaşlı Aşkale formasyonu (Gürleyintepe üyesi, Koşapınar üyesi, Meymansur üyesi) daha yaşlı birimleri açısal uyumsuzlukla örter. Üst Miyosen yaşlı Ziyarettepe formasyonunun lav ve piroklastları, daha yaşlı birimler üzerinde yeralır. Pliyosen yaşlı Gelinkaya formasyonu, daha önce oluşmuş birimleri ve yapılan uymsuzlukla örter. İnceleme alanının en genç birimleri ise, Kuvaterner yaşlı Alüvyon ve Yamaç molozlandır. Bölgede hakim olan K- G yönlü sıkışmaya bağlı olarak, KD- GB doğrultulu kıvrımlar, bindirmeler ve sol yanal doğrultu atımlı faylar oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
vı ABSTRACT Geology and Sedimentary Characteristics of the Yesirçöl Dağı (Aşkale, Erzurum) and surrounding area. In the study area, which is located in the south of eastern Pontldes and northeast of Anatolides around Yesirçöl Dağı (NW Erzurum), Mesozoic and Cenozoic aged rock- stratigraphic units are exposed. In the study area, a continuous sequence deposited from Late Jurassic to Late Cretaceous, has been observed. These are; Upper Jurassic aged Rizekent formation, Upper Jurassic aged Koçdağı formation, Upper Jurrasic- Lower Cretaceous Büyükgüney formation, Lower Cretaceous Yesirçöl formation and Upper Cretaceous Başkurtdere formation. Upper Cretaceous (Upper Cenomanian- Lower Senonian) Kopdağı ophiolite represents, North Anatolian ophiolite belt in the study area. Senonian- Lower Paleocene Serçeme formation transgressively overlies Kopdağı ophiolite. Upper Paleocene- Lower Eocene(?) Gölveren formation cut Kopdağı ophiolite and Serçeme formation and is overlying them. Lower- Middle Eocene Keçitaşı formation is overlying all the older units with an angular unconformity. Lower- Middle Miocene Aşkale formation (Gürleyintepe member, Koşapınar member, Meymansur member) is unconformably overlying the all older units. The lava and pyroclastics of Ziyarettepe formation are overlying the older units. Pliocene aged Gelinkaya formation, is unconformably overlying the older units and structural elements. The youngest units of the study area are the Quaternary alluvions and slope- scree deposits. As related to the dominant N- S trending compressional regime, NE- SW trending folds, Thrust faults and left- lateral strike slip faults have been developed.