Evsel ve endüstriyel atık depolama alanlarından kaynaklanan sızıntı sularının arıtılabilirliği
  1. Tez No: 66286
  2. Yazar: EMİNE PİRAYE GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEVEN UBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Öz EVSEL VE ENDÜSTRİYEL ATIK DEPOLAMA ALANLARINDAN KAYNAKLANAN SIZINTI SULARININ ARTTILABİLİRLİĞİ Düzenli çöp depolama alanlarından kaynaklanan sızıntı sulan, gerek içerdikleri organik ve inorganik kirlilik yükü gerekse çevrede oluşturabileceği potansiyel etkiler nedeniyle önemle üzerinde durulması gereken bir kirlilik kaynağını oluşturmaktadır. Sızıntı sularının gerekli önlemler alınmadan alıcı ortamlara deşarjı sonucunda meydana gelebilecek tehlikeler dikkate alındığında, bu suların kesinlikle arıtılması ve düzenli depo alanında bazı önlemlerin alınması gerekliliği büyük bir önem kazanmaktadır. Depo alanları birçok hidrolojik ve jeolojik faktörlerden etkilenmektedir. Bu olumsuz etkiler insan ve çevre riskleri açısından büyük bir önem arzetmektedir. Atıkların bozunması sonucu oluşan sızıntı suyu ve gaz; gerekli önlemler alınmazsa içme suyu kaynaklarını kirletebilir ve çeşitli çevresel zararlar oluşturabilir. Bu çalışmada; deponi gazı ve sızıntı suyu karakterizasyonu, oluşumu ve arıtımı konularında mevcut literatür değerlendirilmekte ve hemen hemen hiç Türkçe kaynak bulunmayan sızıntı sularının arıtılması konusunda bir el kitabı oluşturulması amaçlanmaktadır. Çalışma, çeşitli sızıntı suyu arıtım metodlarının verimliliğinin incelenmesi ayrıca sızıntı suyu ve gaz yönetim stratejilerini içermektedir. Çalışma laboratuvar, pilot ve tam ölçekli çalışmalardan elde edilen sonuçlan yansıtmaktadır. Genç ve yaşlı depolardan kaynaklanan sızıntı sularının farklı özelliğe sahip olması nedeniyle arıtma sistemleri de farklılık göstermektedir. Bu nedenle bu çalışma kapsamında sızıntı suyu arıtımında kullanılan arıtma metodlarından bahsedilmiş ve aerobik ve anaerobik biyolojik arıtım, yerinde arıtım, kimyasal oksidasyon, çökelme, koagülasyon, dezenfeksiyon, adsorpsiyon, iyon değiştirme ve ters ozmoz metodlarını içeren çalışmalardan elde edilen sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT TREATABILITY OF THE LEACHATE FROM SANITARY LANDFILLS OF DOMESTIC AND INDUSTRIAL WASTES It shall be paid attention to leachate, which contains both organic and inorganic pollution charges, coming from sanitary landfills. Those kind of pollution sources may create potential effects on the environment. Discharging of leachate to the disposal sites without taking any measures would pose danger, therefore; it is very important to treat such water as well as to take some measures in and around the sanitary landfills. Such sites are being under the influence of both hydrologic-and geologic factors. Those adverse effects are very significant in terms of risks against to the human and environment. Leachate and gas yielded by spoiling the wastes could pollute the potable water sources and cause various damages to the environment unless taking necessary measures. In this study it was aimed to prepare a handbook, not existing in Turkish about the treatment of leachate by reviewing the existing literature on the properties of leachate and gas, their formation and treatment. Study comprises reviewing of efficiencies of various treatment methods as well as management strategies for leachate and gas. This study reflects all results obtained during laboratory tests, pilot and full scale works. Differences on properties of leachate coming from new and old sanitary landfills require different type of treatment systems. For that reason it is mentioned various types of treatment methods for leachate in the content of study. And the results archived on the following methods namely aerobic and anaerobic treatment, treatment-on-site, chemical oxidation, precipitation, coagulation, disinfection, adsorption, ion exchange and reverse osmosis.