Platin ve metal oksit katalizörleri üzerinde karbon monoksit oksidasyonu
  1. Tez No: 66288
  2. Yazar: ERCAN ÖNÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
V oz Platin ve Metal Oksit Katalizörleri Üzerinde Karbon Monoksit Oksidasyonu Metal oksit katalizörlerinin potansiyel kullanımı son yıllarda egzoz gazlarının ve sanayi gazlarının temizlenmesi konusunda geniş yer almaktadır. Bu alanda halen kullanılan katalizörlerden özellikle platinin pahalı olması araştırmaların ucuz metal katalizörler üzerine kaymasına neden olmuştur. Bu tip katalizörlerin başında balar, krom, demir-oksit, nikel gibi metaller ve oksitleri gelmektedir. Bu çalışmada, karbon monoksitin oksidasyonu düşük sıcaklıklarda (20 - 78 ± 1 °C) ve yüksek basınçta (1.35 ± 0.05 bar) incelenmiştir. Kullanılan başlıca katalizörler, platin/silisyum oksit, demir oksit ve bakır oksit esaslı katalizörlerdir. Deney düzeneğinde sabit yataklı diferensiyal olarak çalıştırılan dıştan resirküle U şeklinde bir reaktör kullanılmıştır. Reaktör, bir firm içerisine yerleştirilmiş ve PI (Proportional + Integral) tipi bir kontrol ediciyle sıcaklık kontrolü yapılmıştır. Reaksiyona giren ve çıkan gazların analizi Carlo Erba 410 ve HP 5890 model gaz kromatografları yardımıyla yapılmıştır. Çalışmaların ikinci kısmında ise sol-jel metoduyla hazırlanmış %1 platin ihtiva eden Pt/Si02 katalizöre ait reaksiyon kinetiği incelenmiştir. Mars-Krevelen tipi redoks mekanizması uygulanmış ve reaksiyona ait kinetik hız sabitleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Carbon Monoxide Oxidation Over Pt and Metal Oxide Catalysts Metal oxide catalysts have been used for automotive and plant exhaust gases treatment due to the limited availability and high price of the precious metals (e.g. Pt) in recent years. Most of the newer non-precious metal catalysts for carbon monoxide oxidation are copper, chromium, nickel and iron oxide ones. In this study, carbon monoxide oxidation was investigated at low temperatures (20 - 78 ± 1 °C) and at high pressure (1.35 ± 0.05 bar). The catalysts which were used in the experiments were mainly, platinium/silica, iron oxide and copper oxide based catalysts. The fixed bed recycle reactor (U-shaped) was operated at differential mode. The recycle reactor was held in an oven and the temperature was controlled by a PI (Proportional + Integral) controller. The gases entering and leaving the reactor were analysed by Carlo Erba 410 and HP 5890 gas chromatographs. In the second part of this work, a kinetic study for Pt/Si02 catalyst containing 1% Pt prepared by sol-gel method was achieved. The reaction mechanism is envisaged to be Mars-Krevelen type redox mechanism. The rate constants of this reaction were calculated.