Ürün tanıtım temsilcilerinin bilişim yetkinlik değerlendirilmesi: Ankara uygulaması
The assessment of informatics competency of the product promotion represantives: Ankara practice
  1. Tez No: 662874
  2. Yazar: SÜLEYMAN VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN PARLAKKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Beşeri ürün tanıtımı uzun yıllara yayılan ve yüksek harcamalar gerektiren laboratuvar ve klinik çalışmalardan elde edilen veri, bilgi ve yorumların, modern iletişim teknikleri kullanılarak hızla sağlık mensuplarına ulaşmasını amaçlamaktadır. Teknolojideki değişimler Ürün Tanıtım Temsilcilerinin (ÜTT) yaşam tarzlarını etkilediği gibi, çalışma yaşamını da önemli ölçüde değiştirmiştir. Bu çalışmanın amacı, ilaç sektöründe görev alan ÜTT'lerin bilişim yetkinliklerinin değerlendirilmesidir. Bu çalışmada 100 ÜTT araştırmayı kabul etmiş ve anket uygulamasına katılmıştır. Çalışmaya katılan ÜTT'lerin demografik bilgileri değerlendirildiğinde; %55'inin erkek olduğu ve çoğunluğunun 30-39 yaş aralığında olduğu görülmektedir. Eğitim düzeylerinin %66 oranıyla lisans düzeyinde olduğu ve medeni durumlarının %76 oranı ile evli oldukları gözlemlenmektedir. Araştırmaya katılanların bilişim yetkinlik değerlendirmesi bakımından cinsiyet, medeni durum ve çalışma grupları arasında farklılığın incelenmesi için bağımsız örneklem t testi uygulanmıştır ve istatistiksel olarak bir farklılık bulunmamıştır. Araştırmaya katılanların bilişim yetkinlik değerlendirmesi bakımından yaş grupları, öğrenim grupları ve çalışma yılları arasında farklılığın incelenmesi için tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır ve istatistiksel olarak bir farklılık bulunmamıştır. Araştırmaya katılanların yaş grubu ile tanışık olunan çevrimiçi iletişim araçları arasındaki ilişkinin incelenmesi için ki kare analizi uygulanmıştır. Buna göre yaş grubu ile sosyal medya (Facebook) kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Araştırmaya katılanların öğrenim durumu ile tanışık olunan çevrimiçi iletişim araçları arasındaki ilişkinin incelenmesi için ki kare analizi uygulanmıştır. Buna göre öğrenim durumu ile Facebook, Google Chat, Telegram, Whatsapp, Instagram arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Katılımcıların bilişim yetkinlik değerlendirmesi bakımından bilgisayar okuryazarlığı, bilişim okuryazarlığı, bilişim yönetimi ve bilişim teknolojileri tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson korelasyon testi uygulanmıştır. Buna göre bilişim okuryazarlığı ile bilişim yönetimi arasında pozitif yönlü çok yüksek düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Araştırma sonucunda ÜTT'lerin bilgisayar okuryazarlığı için yetkinlik düzeyi %95,40 (4,77), bilişim okuryazarlığı için %93,00 (4,65) bilişim yönetimi %91,77 (4,59), bilişim teknolojileri tutumu kategorisinde ise yetkinlik düzeyi %64,47 (3,22) olarak hesaplanmıştır. Bilişim yetkinlik düzeyinin %86,60 (4.33) olarak iyi seviyede olduğu ve ÜTT'lerin yeni teknolojik sistemlere açık olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The human product promotion aims to quickly informing the healthcare professionals about data, knowledge and commentaries regarding laboratorial and clinical studies, which take many years and require high expenses, by using modern communication techniques. The development of technology not only affects the lifestyles of Product Promotion Representatives (PPRs), but also changes their working life significantly. The purpose of this study is to analyse the informatic competency of the PPRs working in the pharmaceutical industry. In this study, 100 PPRs accepted the research and participated in the survey. The demographic information of PPRs participating in this study shows that 55% of them are male and most of them are between the ages of 30-39. The education level is undergraduate at the rate of 66%. It is observed that their marital status is married with a rate of 76%. The Independent Sample t-Test is used to examine the difference between gender, marital status and study groups in terms of assessment of informatic competency of the participants. There is no statistically significant difference. The One-way analysis of variance is applied to examine the difference between age groups, education groups and term of employment in terms of assessment informatic competency of the participants. There is no statistically significant difference. The Chi-square test is used to examine the relationship between the age group of the participants and the online communication instruments which they are familiar with. Accordingly, there is no statistically significant correlation between age group and use of social media (Facebook). Chi-square analysis is applied to examine the relationship between the educational status of the participants and the online communication instruments which they are familiar with. According to this , there is no statistically significant correlation between educational status and Facebook, Google Chat, Telegram, Whatsapp, Instagram. The Pearson Correlation Test is used to examine the relationship between computer literacy, information literacy, information management and information technologies attitude in terms of the assesment of informatic competency of the participants. According to this there is a positive very high level statistically significant correlation between information literacy and information management. As a result of the research, the competency level of the PPRs' in computer literacy is 95.40% (4.77), information literacy is 93.00% (4.65), information management is 91.77% (4.59) and information technologies attitude is 64.47% (3.22). It is seen that the informatic competency level is at a good level of 86.60% (4.33) and the PPRs are open to new technological systems.