Ermenistan dış politikasında liderlik etkeni: LTA modeli çerçevesinde serj sarkisyan dış politikası analizi
Leadership factor in armenian foreign policy: serzh sargsyan foreign policy analysis within the frame of LTA model
  1. Tez No: 662879
  2. Yazar: GASIM GURBANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Liderlik Analizi alanında Margaret Hermann'ın geliştirmiş olduğu en önemli modellerden biri olan Liderlik Karakter Analizi (LTA) metodu esas alınarak Ermenistan dış politikasında liderlik faktörü araştırılmaktadır. Çalışmada ilk olarak Ermenistan dış politikasının temel parametreleri ve dış politikaya etki eden faktörler incelenmektedir. İlk bölümün sonunda Ermenistan'da liderlerin rolünü ön plana koymak için Serj Sarkisyan'dan önceki iki Ermenistan başkanı – Levon Ter-Petrosyan ve Robert Koçaryan dış politikaları incelenmektedir. İkinci bölümde Politik Liderlik kavramı ve LTA modelinin temel parametreleri açıklanarak, Sarkisyan dış politikasında etkili olabilecek kişisel liderlik özellikleri üzerinden gelecek bölümdeki analiz için temel hazırlanmaktadır. Son bölümde ise Sarkisyan liderliği sürecinde yaşanan en önemli iki olay – Türkiye ile yakınlaşma sürecinde uygulanan 'Futbol Diplomasisi' ve AB ile karşılıklı imzalanan 'Derin ve Kapsamlı İşbirliği Anlaşması' – analiz edilmektedir. LTA Modeli spontane gelişen konuşmaların metinleri esasında liderlerin uzaktan karakter analizini yapma olanağı sağlayan bir metottur. Bu metot esasında liderlerin uyguladığı dış politikalarında etkili olduğu öngörülen yedi karakter özelliği esasında inanç, algı ve tutumlarını önceden belirleme imkânı sağlamaktadır. Bahsedilen yedi karakter özelliğine ait liderin sahip olduğu özellik göstergeleri esasında onun hangi tip liderlik faaliyetinde bulunmu olduğu ifade edilmektedir. Liderlerin diğer aktörlere karşı tutumları ve olaylara bağlı gelişmelere verdikleri tepkiler de yine bu yedi karakter özelliği temelinde açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the leadership factor in the foreign policy of Armenia is investigated based on the Leadership Character Analysis (LTA) method, which is one of the most important models developed by Margaret Hermann in the field of Leadership Analysis. In the study, firstly, the basic parameters of Armenian foreign policy and the factors affecting foreign policy are examined. At the end of the first chapter, the foreign policies of two Armenian presidents - Levon Ter-Petrosyan and Robert Koçaryan are examined to emphasize the role of leaders in Armenia. In the second part, by explaining the concept of Political Leadership and the basic parameters of LTA model, the basis for the analysis in the next section is prepared based on personal leadership features that may be effective in Sarkisyan's foreign policy. In the last chapter, the two most important events happened in the tenure of Sargsyan - Sargsyan 'football diplomacy in the process of rapprochement with Turkey and 'Deep and Comprehensive Cooperation Agreement' signed with the EU - are analyzed. LTA Model is a method that enables leaders to analyze characters remotely based on the texts of spontaneous speeches. This method provides the opportunity to predetermine beliefs, perceptions and attitudes based on the seven-character characteristics that are predicted to be effective in the foreign policies implemented by the leaders. Based on the feature indicators of the leader of the seven character traits mentioned, it is stated what type of leadership activity he has performed. The attitudes of leaders towards other actors and their reactions to the events related to events are also explained on the basis of these seven character traits.