Necati Çelik'in 8 farklı makamda yaptığı ud taksiminin makamsal ve teknik analizi
The thematic and technical analysis of the oud improvisations Necati Çelik performed in 8 different themes
- Tez No: 662889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Klasik Türk Müziğinin önemli ud icrâcılarından olan Necati Çelik'in ud icrâsındaki tavrı, 8 farklı makamda yapmış olduğu taksimler ele alınarak değerlendirilmiştir. Çalışma, betimsel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Çelik'in 8 taksimde kullandığı makamların analizi ile udu kullanım tekniği bakımından yapılan analiz çalışmanın amacını oluşturmuştur. Çelik'in udu icrâ ederken pozisyonları kullanış biçimi ve kullandığı süslemeleri kapsayan bir değerlendirme ile de ayrıca taksimler analiz edilmiştir. Yapılan bu analizler ışığında, Çelik'in taksimleri farklı akortlarda yaptığı görülmüştür. Çelik'in geleneksel Türk müziğinin yapısına uygun cümleler oluşturmak, seri kullanılan mızraplar ile hızlı icrâyı göstermek ve klavyeye olan hâkimiyeti ile kapalı pozisyonları tercih etmek onun tavrında ön plana çıkan karakteristik özelliklerdir. Çelik'in taksimlerinde yapmış olduğu süslemelerde özellikle çarpma, glissando, vibrato gibi Türk müziğine özgü teknikleri kendi tavrı bünyesinde etkili bir biçimde kullanmış olduğu duyulmaktadır. Çelik'in 8 farklı makamda yaptığı taksimlerin, Türk müziğinin geleneksel makam anlayışına uygun işlendiği ve ud icrâsında Çelik'in kendine has bir üslûbu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The manner of Necati Çelik, one of the important oud performers of Classical Turkish Music in playing oud was evaluated by addressing the improvisations he performed in 8 different themes in the study. The study was performed by using descriptive survey model. The aim of the study was to analyze the themes used by Çelik in 8 improvisations and oud playing technique. The improvisations were also analyzed through an evaluation comprising Çelik's way of using positions in performing oud and the ornaments he used. In the light of these analyses, Çelik was found to perform improvisations in different chords. Forming sentences that comply with the structure of traditional Turkish music, exhibiting agility with swiftly used plectrums and preferring closed positions with his handling of keyboard are the characteristics coming to the forefront in his manner. It was noted that he especially used techniques specific to Turkish music such as grace note, glissando and vibrato efficiently within the scope of his own manner in the ornaments he performed in his improvisations. It was concluded that the improvisations Çelik performed in 8 different themes were in accordance with the traditional theme understanding of Turkish music and that Çelik had a unique style in playing oud.