Soil erosion problems and solutions in Mosul city
Musul şehrinde toprak erozyonu sorunları ve çözümü
- Tez No: 662921
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Musul Şehrinde Toprak Erozyonu ve Çözümleri. Çalışma alanı, Dicle Nehri'ne doğru uzanan vadiler arasındaki su ayrım hattı ile başlar ve bazı vadiler vardır. Kuzeye gelince, vadilerin başlangıcı ile tanımlanmıştır. Rabiah şehri çalışma alanının batı kısmında yer alırken Dicle Nehri'nin tahliyesinde yarı uçlar. Mosel'deki su ve rüzgar erozyonu çalışmalarının incelenmesi ve yüklenmesi sayesinde Ninova bölgesindeki su ve rüzgar erozyonu çalışmalarının çalışması ve yüklenmesi ile. Su erozyonu dünyadaki en baskın jeomorfolojik süreçlerden biridir. Alan, toprak erozyonu ve rüzgar erozyonunun büyüklük kanıtı ile taranması üzerinde en fazla etkiye sahiptir. Erozyon, ister su, rüzgar veya toprak işleme olsun, üç ayrı eylem içerir - toprak ayrılması, hareket ve biriktirme. Organik madde, doğurganlık ve toprak ömrü bakımından yüksek olan üst toprak, zaman içinde biriktiği veya drenaj kanallarını doldurduğu“saha dışı”bir yerde başka bir yere“yerinde”yerleştirilir. Toprak erozyonu ekili alan verimliliğini azaltır ve bitişik su yollarının, sulak alanların ve göllerin kirlenmesine katkıda bulunur. Toprak sıkışması, düşük organik madde, toprak yapısının kaybı, zayıf iç drenaj, tuzlanma ve toprak asitliği sorunları, toprak erozyonu sürecini hızlandırabilen diğer ciddi toprak bozulma koşullarıdır. Toprak erozyonu Musul tarımı için önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Ancak, Musul'da toprak erozyonunu arttıran mahsul üretim teknolojisini yönetmemek ve yapmamak nedeniyle, Farkındalık genellikle sadece mülk hasar gördüğünde ve toprağın verimli alanları kaybolduğunda gerçekleşir. İklim değişikliği ile tahmin edilen aşırı hava olaylarındaki artış, mevcut su ve rüzgar erozyonu durumlarını büyütecek ve yeni endişe alanları yaratacaktır. Toprağı erozyona karşı savunmasız bırakan daha yüksek riskli durumlara özel önem verilerek tarım arazileri mümkün olduğunca korunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Soil Erosion and Solutions in Mosul City, (SES).The Mosul Governorate geographically located on latitude 3919 north and latitude 9 - 43 east and rising above sea level by 222.5 meters and the rainfall rate between 400 - 600 mm. The study area begins with the water dividing line between the valleys heading towards the Tigris River and there are some valleys. As for the north, it was identified with the beginning of the valleys. Semi ends in the discharge of the Tigris River while the city of Rabiah is located in the western part of the study area. Through the study and loading of the water and wind erosion operations in Mosel are Through the study and loading of the water and wind erosion operations in the Nineveh region. Water erosion is one of the most dominant geomorphological processes in the world. The area has the most impact on soil erosion and the dredging of wind erosion with evidence of magnitude. Erosion, whether it is by water, wind or tillage, involves three distinct actions – soil detachment, movement and deposition. Topsoil, which is high in organic matter, fertility and soil life, is relocated elsewhere“on-site”where it builds up over time or is carried“off-site”where it fills in drainage channels. Soil erosion reduces cropland productivity and contributes to the pollution of adjacent watercourses, wetlands and lakes. Soil erosion can be a slow process that continues relatively unnoticed or can occur at an alarming rate, causing serious loss of topsoil. Soil compaction, low organic matter, loss of soil structure, poor internal drainage, salinisation and soil acidity problems are other serious soil degradation conditions that can accelerate the soil erosion process. Soil erosion remains a key challenge for Mosul agriculture. However, the reason is not management and not doing crop production technology in the Mousl that have increased soil erosion, Awareness usually occurs only when property is damaged and productive areas of soil are lost. The increase in extreme weather events predicted with climate change will magnify the existing water and wind erosion situations and create new areas of concern.