Erken adölesan 11-14 yaş dönemde futbol oynayan erkek çocukların beslenme ve egzersiz durumları ile BKI düzeylerinin değerlendirilmesi
Determining the nutrition, exercise and BMI level of early adolescence teenagers who are between 11-14 years old that play footbal
- Tez No: 662920
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, erken adölesan dönemde futbol oynayan erkek çocukların beslenme ve egzersiz davranışları ile beden kitle indeksi arasındaki ilişkiyi ve bunları etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla, İstanbul'un Sancaktepe ilçesi Fenerbahçe Futbol Okulu ve Beykoz ilçesi Ortaçeşme Spor Klubünde 110 adölesan ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri, 'Anket Formu' ve 'Beslenme-Egzersiz Davranış Ölçeği' ile toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 22.0“ The Statistical Package for the Social Sciences-PC version 22.0”paket programı, tanımlayıcı istatistikler için frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum analizleri, Kolmogrov Smirnov testi, ikili sayısal verilerin ilişki testlerinde pearson korelasyon analizi; ikili grup karşılaştırmalarında bağımsız T testi, üç ve üstü parametre içeren grup karşılaştırmalarında isetek yönlü varyans (ANOVA) analizi uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalamaları 11,87±0,91'dir. Kardeş sayısı (kendisi dahil) ortalama 2,31±1,01'dir. Ne kadar süredir futbol oynadıkları incelendiğinde ortalama 3,54±1,69 yıldır futbol oynadıkları görülmüştür. Günde ortalama 1,93±1,41saat TV izledikleri izledikleri saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda, katılımcıların BKİ durumlarıyla kardeş sayısı, yaş, ne kadar süredir futbol oynadığı, günde kaç saat TV izlediği, günde kaç litre su içtiği arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Çalışmaya katılan adölesanların yaşa göre ağırlık persentil değeri bakımından %70,0'ının normal, yaşa göre boy bakımından %60,0'ının normal, yaşa göre BKİ bakımından ise %77,3'ünün normal olduğu bulunmuştur. Bu araştırmada katılımcıların öğün atlama durumları incelendiğinde %60,9'u bazen atladıklarını, öğün atlayanlara sorulduğunda en çok atlanan öğünün öğle öğünü (%40,5) olduğunu ifade etmişlerdir. BKİ ile öğün düzeni ve sağlıklı beslenme-egzersiz davranışı arasında negatif yönlü bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 110 adolescents in Fenerbahçe Football School in Sancaktepe district of Istanbul and Ortaçeşme Sports Club in Beykoz district, which reveals the relationship with early adolescent football playing male body exercise and exercise behaviors and body body mass index. The study was collected using the 'Questionnaire Form' and 'Nutrition-Exercise Behavior Scale'. IBM SPSS 22.0 & quot; Statistics Package for Social Sciences - PC version 22.0 & quot; package program, frequency, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum analysis for descriptive statistics, Kolmogrov Smirnov test, Pearson correlation analysis in binary numerical relationship tests; Independent T test was used for paired group comparisons, and single comparative variance (ANOVA) analysis was used for comparisons of three and more parameters. The average age of those shared is 11.87 ± 0.91. The average number of siblings (including himself) is 2.31 ± 1.01. When examined how much football they played, it was seen that they had played football for 3.54 ± 1.69 years on average. It was found that they watched an average of 1.93 ± 1.41 hours of TV a day. The study found a significant relationship between BMI of the participants and the number of siblings, age, how much football played, how many hours a day they watch TV, and how many liters of water they drink per day. 70.0% of adolescents participating in the study were normal in terms of percentile weight for age, 60.0% in terms of height for age, and 77.3% in terms of BMI for age. In this study, 60.9% of the participants stated that they sometimes skipped meals and that the most skipped meal was lunch (40.5%). Meal pattern and healthy nutrition-exercise with BMI.