İstanbul'daki içme suyu havzalarının önemi, içme suyu koruma havzalarında yaşanan sorunlar, idari yargıya intikal etmiş uyuşmazlıklar, nedenleri ve çözüm önerileri
The importance of catch basin in İstanbul; the problems of the water reservoirs, related law issues and proposed solutions within the administrative
- Tez No: 212687
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KUNTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Şehircilik ve Bölge Planlama, Law, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Su, canlılar için en önemli ihtiyaç maddelerinden biridir. Yeterli miktarda ve uygun özelliklerde suyun temin edilmesi, devletin en önemli görevlerinden biri olduğu gibi, insanların da en doğal hakkıdır. İçme suyu havzaları, kapsadıkları ormanlık, açık ve yeşil alanlar ile, kent ekolojisi açısından yaşamsal önem taşıyan alanlardır. Bu alanlar; yağış oluşumu, toprağa ulaşan yağış, su miktarı, su kalitesi, yüzeysel akış, toprağın su tutma kapasitesi ve taban suyu düzeyi üzerinde etkilidirler. İçme suyu havzalarında aranan en önemli nitelik, havzanın en fazla ve aynı zamanda en kaliteli suyu üretebilecek yapıya sahip olmasıdır. Bunun için de, havzaların ekolojik karakteristiklerinin bilinmesi ve özellikle bitki-toprak-su arasındaki ilişkilerin iyi değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle içme suyu havzaları için yapılacak kullanım planları ekolojik bir yaklaşımla hazırlanmalıdır. Oysa, bugün İstanbul'da su toplamaya ayrılmış havzalar içerisinde sadece Darlık havzası, bu özelliklerde bir içme suyu havzası karakteri taşımaktadır. Çünkü, bu havzanın doğal bitki örtüsü korunmuş olduğu gibi, kirletici kaynakları da bulunmamaktadır. Buna karşılık diğer bütün içme suyu v havzalarında yasal olmayan yapılaşma ve plansız kentleşme süreci yaşanmaktadır. Bu süreç, önce havzaların doğal bitki örtüsünün tahrip edilerek, içme suyu havzalarında toprakların erozyona uğratılmasına, bunun sonucunda rezerv kapasitesinde ve biriken su kalitesinde bir düşme ve havza topraklarının su depolama gücünde azalma ile karşı karşıya kalınmasına neden olmaktadır. İçme suyu havzalarında yaşanan plansız yapılaşma süreci, görevli kurumlar arasındaki koordinasyonsuzluk, yetki ve mevzuat karmaşası, getirilen af yasaları, yasalara aykırı yerleşmelerin belde ve ilçe ilan edilmeleri vb. gibi olumsuz etkenler ile iç içe yaşanan bugün, havzaların korunması sürecindeki gelinen son noktanın çok iyi değerlendirilmesi gerektiği düşüncesinden hareketle İstanbul'daki İçme Suyu Havzalarının Önemi, Yaşanan Sorunlar ve Nedenleri, özellikle Koruma bantlarında çıkan ve yargıya intikal etmiş uyuşmazlıklar ve Çözüm Önerileri tez konusu olarak seçilmiştir. Bu çalışma boyunca, havzaların önemi bütün unsurlarıyla ele alınmış, bu alanlarda yaşanan sorunlar, bu sorunlardan idari yargıya intikal etmiş uyuşmazlıklarla birlikte irdelenmiş, mevcut koruma sisteminin işlerliğinin yitirildiği tespit edilmiştir. Yaşanan sorunlara çözüm olabilecek öneriler ile tez çalışması sonuçlandırılmıştır. Anahtar Kelimeler : İçmesuyu Havzası, Koruma, Planlama, Ekosistem, İstanbul,
Özet (Çeviri)
Water is an essential element for all living things. One of the most important responsibilities of the government is to supply water to the public. Catchment areas (catch basin) are ecologially important because they contain open green areas and forest land . The main requirements for drinking water catch basin are that it should hold the best quality water and the greatest amount of water possible. For this reason, we need to know the ecological characteristics of the region, especially the relation among the vegetation, soil and water. Therefore application plans for the catchment areas should be prepared with an ecological planning approach. Today, in İstanbul, The Darlık Catch Basin has the above requirements. This is because this reservoir doesn?t have polluting sources and its natural vegetation is protected. On the other hand, unplanned growth and illegal constuction has created adverse conditions for the other catchment areas in İstanbul. This process has v destroyed the natural vegetation of the area and resulted in erosion of the area which in turn, has caused a reduction in the capacity in the catch basin and the quality of the water. This unplanned process of catchment areas has resulted from a lack of coordination among public organizations. The complexity of the bureaucracy (red tape) , frequently established amnesty laws in planning, illegal construction within the area and, the most important problem, the designation of municipality settlements within the catch basin.This thesis questions the administrative law problems and legal issues arising from the municipalities and planning dificulties of the catchment areas. Keywords : Catchment area, Prevetion, Planning, Ecosystem, İstanbul