Modern toplumlarda piyasa temelli zorun analizi ve neoliberal borçluluk
Analysis of market-based coercion in modern societies and neoliberal indebtedness
- Tez No: 662928
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu tez kapitalist üretim tarzı ve kapitalist zor ilişkisini, modern toplum ve modern devlete tarihsel materyalist yaklaşım açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda tezin iki temel izleğe sahip olduğu söylenebilir. Bunların ilki, kapitalist zorun, sınıf temelli bir egemenlik ve bağımlılık ilişkisi olarak kavramsallaştırılması; ikincisiyse bu kavramsal izleğin neoliberal borçluluk olgusuyla örneklendirilmesidir. Kapitalist zor, Marx ve Engels'in düşüncelerine başvurularak, kapitalist üretim tarzından kaynaklanan sınıf temelli ve gayrişahsi karakterdeki toplumsal bir boyun eğdirme ilişkisi olarak formüle edilmiştir. Bununla birlikte, kapitalist zorun, ekonomik (piyasaya ilişkin) ve ekonomi-dışı (devlete ilişkin) veçhelerinin bütünleşik olduğu ileri sürülmektedir. Bu bakımdan, neoliberal döneme özgü hanehalkı borçluluğunun yalnızca ekonomik bir ilişki olmadığı, politik boyutu haiz bir zorlama ilişkisi olduğu gösterilmiştir. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kapitalist zor kategorisinin kuramsal çerçevesi sunulmaktadır. İkinci bölümde, zorun ekonomik ve ekonomi-dışı veçheleri arasındaki diyalektik ilişkinin temel hatları ortaya konulmaktadır. Üçüncü bölümde ise kapitalist zorun, neoliberalleşmeye özgü bir boyun eğdirme biçimi olan hanehalkı borçluluğu üzerinden örneklendirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate the relationship between capitalist mode of production and capitalist coercion in terms of historical materialist approach to modern society and modern state. In this context, the thesis focuses on two main issues. The first is the conceptualization of the capitalist coercion as a class-based domination and subordination relationship. The second is the concretization of this conceptual path with the phenomenon of neoliberal indebtedness. Capitalist coercion is formulated as a class-based and impersonal social subjugation relationship stemming from the capitalist mode of production, by referring to the ideas of Marx and Engels. It is claimed that the economic and extra-economic aspects of the capitalist coercion are integrated. In this respect, it is tried to be shown that household indebtedness specific to the neoliberal period is not only an economic relationship but a political matter in itself. The study consists of three chapters. The first chapter presents conceptual and theoretical framework of capitalist coercion. The second chapter evaluates the basic lines of the dialectical relationship between the economic and non-economic aspects of capitalist coercion. The last chapter aims to analyze capitalist coercion through household indebtedness which is a basic form of subordination specific to neoliberal era of capitalism.