Türkiye'deki Potentilla L. (Rosaceae) cinsinin (D grubu) taksonomik revizyonu
A taxonomic revision of the genus Potentilla L. (group D) (Rosaceae) in Turkey
- Tez No: 662927
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY DÜŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışma kapsamında, Türkiye'de yayılış gösteren Potentilla L. cinsinin D grubuna ait 16 tür ve 18 takson üzerinde morfolojik ve mikromorfolojik araştırmalar ile birlikte taksonomik açıdan problemli bazı türler üzerinde moleküler ve bir tür üzerinde de fitokimyasal çalışmalar yapılmıştır. Morfolojik çalışmalar kapsamında, farklı herbaryumlarda bulunan yerli ve yabancı botanikçilerce toplanan örnekler ile tez aşaması sırasında tarafımızdan toplanan çok sayıda örnekten yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda, Türkiye Florası'nda bu cinse ait türlerin betimlerinde yer verilmeyen ve türler arasında farklılıklar gösteren yeni özellikler tespit edilmiş ve bu özelliklerin de ilave edilmesi ile D grubu Potentilla taksonlarına ait detaylı morfolojik betimler ve daha kullanışlı tür teşhis anahtarı hazırlanmıştır. Bununla beraber türlerin mevcut yayılış alanlarına ek olarak tarafımızca yeni yayılış alanları da eklenmiştir. Mikromorfolojik çalışmalar kapsamında polen, tüy ve meyve mikromorfolojileri çalışılmıştır. D grubu Potentilla taksonlarına ait polen, tüy ve meyve yapıları Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılmak suretiyle detaylı olarak tanımlanmıştır. Ayrıca tez kapsamında taksonomik açıdan problemli olan ve morfolojik olarak net ayrımı yapılamayan P. libanotica ve P. isaurica türleri üzerinde moleküler çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda P. isaurica türünün ayrı bir tür olamayacağı ve P. libanotica türünün alttürü olduğu sonucuna varılmıştır. Bunların yanı sıra Denizli'ye özgü bir endemik olan P. davisii türünden elde edilen aseton ve metanol ekstraktlarının antioksidan kapasitesi, toplam sekonder metabolitleri ve yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) kullanılmak suretiyle fenolik bileşimleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Group D of Potentilla L. genus of which includes 16 species and 18 taxa in Turkey on morphology and micromorphology studies with molecular studies on the some taxonomic problematic species and phytochemical studies on one species were conducted. In the morphological studies, samples collected by local and foreign botanists in different herbariums and many samples collected by us during the thesis phase were used. As a result of this study new features were determined which had previously not existed in the descriptions of Potentilla species in Flora of Turkey. With the addition of these features, detailed morphological descriptions of Potentilla taxa and a more useful species identification key were prepared. However, in addition to the existing distribution areas of the species, new distribution areas have been added by us. In micromorphological studies, pollen, hair and fruit micromorphologies were studied. Pollen, hair and fruit structures of Potentilla taxa of group D were described in detail using Scanning Electron Microscope (SEM). In addition, molecular studies were carried out on P. libanotica and P. isaurica species, which are taxonomically problematic and cannot be clearly distinguished morphologically. As a result of this study, it was concluded that P. isaurica cannot be a separate species and is a subspecies of P. libanotica. Also, antioxidant capacity, total secondary metabolites and phenolic compositions of acetone and methanol extracts obtained from P. davisii which is endemic to Denizli were determined by using high performance liquid chromatography (HPLC).