الهلع وعلاجه في القرآن الكريم
Tahammülsüzlük ve Kur'an ayetleri ışığında tahammülsüzlüğün giderilmesi / Impatience and its treatment in the Holy Quran
- Tez No: 662938
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET AYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Allah Teâla insanı yaratırken, yüce hikmeti ve kudretiyle insan ruhuna çeşitli sıfatlar ve fıtratları atfetmiştir. İnsan ruhunda öyle güzel sıfatlar var ki, insanı kemale ve irşada erdirir. Ve bazı sıfatlar var ki, insan kendini bırakır ve bulaşırsa sefalete, çirkinliğe ve kötülüğe götürür. Allah Teâla yüce hikmeti ile insan ruhunda Korku, intikam,telaş, cimrilik, unutkanlık gibi kötü sıfatları yaratmış ki, insan varlığı devam etsin veya dünya hayatında imtihani ibret olsun diye; eğer hat hududundan aşar ,asıl hedefinden uzaklaşırsa insanlık tehlikeye sürüklenir ve belalara maruz kalır. Bu kötü tabiatlardan biri de aşırı paniktir ki,Rabbani bir ışık ve irşad vesilesi ile ıslah olur. Bu kötü tabiat insanda sabrının azaldığı, kaygı,çaresizlik ve hüzünün arttığı anda, en küçük felaketlerle karşı karşıya kaldığında ortaya çıkar. Ve sınırlı nimetle karşı karşıya kaldığında cimrilik ve kısırlı şeklinde gözükür. Yüce Allah, yüce kelamında bize bu sıfatların tehlikelerini ve tedavi yollarını göstermiş olup, zararından korunmanın yollarını veya mustarip olduktan sonra tedavi yöntemlerini göstermiştir. Bu çalışmanın amacı, Arap diline,ruh ilmi(psikoloji), Kur'an-ı Kerim hükümlerine ve tefsir ile Peygamberimizin Sünnetine müracaat ederek paniğin gerçekliğini ve anlamını açıklığa kavuşturma çabasıdır. Bunun birey ve toplum üzerindeki nedenlerini ve etkilerini açıkladıktan sonra Kur'an-ı Kerim ve onun ilâhi yönleri ile tedavi yöntemlerini araştırır ve bu şifa yollarının panik hastalığının tedavisinde nasıl etkilere sahip olduğu üzerinde durulur.
Özet (Çeviri)
When Allah, Almighty created man, he placed in himself various natures and attributes because if his great wisdom. He made in man the good attributes, through the growth and maturity of which, they raise the human being in the positions of perfection and other attributes that, if unleashed and exaggerated, would lead him to misery and bad destiny. Disgusting attributes such as fear, revenge, haste, miserliness, forgetfulness, and so on, which Allah had created in the soul of the human being for high standard wisdoms such as the survival of man species, or to examine him in the life of this world. But if they exceed their limits and deviates from their original goal, then they will destroy mankind and bring him woes and disasters. One of these reprehensible natures in man, which he must treat and heal with divine instructions, is the nature of severe panic. This characteristic or attribute appears in a man in the form of lack of patience, panic or despair and extreme anxiety, when facing the smallest calamities, and in the form of prevention and stinginess, when the lowest good and blessings are combined. Allah, the Almighty has shown us in his glorious speech the seriousness and danger of this attribute and the methods of treating it in order to protect man from his harm or try to treat it after suffering it. This study is an attempt to clarify the truth and meaning of panic by looking at the Arabic language, psychology, the Holy Quran and its interpretation, and the Sunnah of the Prophet. After explaining its causes and effects on the individual and society, it searches for ways to treat it with the Holy Qur'an and its divine directions and also devise how these medicines affect the treatment of panic disease. حينما خلق هللا )تعاىل( اإلنسان، وضع يف نفسه طبائع وصفات خمتلفة حلكمته البالغة. فجعل فيه الصفات احلسنة اليت بنموها ورشدها، ترفع اإلنسان يف مقامات الكمال، وأخر ى اليت لو أطلقت عناهنا وابلغت فيها ساقه إىل درك الشقاء وسوء اخلتام. الصفات الذميمة مثل اخلوف، واالنتقام، والتسرع، والبخل، والنسيان، و غريه، واليت خلقه هللا يف ِ نفس اإلنسان كم عالية كبقاء نوع البشر، أو اختباره يف حياة الدنيا؛ حل ولكن إذا جتاوزت حدودها واحنرفت عن هدفها األصلي، فإهنا ستهلك البشر وجتلب له الويالت. من هذه الطبائع الذميمة يف اإلنسان واليت جيب أن يداويها ابإلرشادات الر ابنية، هي طبع اهللع الشديد. تظهر هذه الصفة يف اإلنسان يف صورة قلة الصرب واجلزع أو اليأس والقلق الشديد، عند مواجهته ألصغر املصائب، ويف شكل املنع والبخل، عند تالقى أدىن اخلريات والنعم. فاهلل )عز وجل( بني لنا يف كالمه اجمليد خطورة هذه الصفة وطرق عالجها، حىت يقي اإلنسان عن أضراره، أو حياول عالجها بعد االبتالء هبا. وهذه الدراسة حماولة يف بيان حقيقة ومعىن اهللع ابلنظر يف اللغة العربية، وعلم النفس، والقر آن الكرمي والسنة النبوية وتفسري القرآن. وبعد بيان أسبابه وآاثره على الفرد واجملتمع، يبحث عن طرق عالجه ابلقرآن الكرمي وتوجيهاته الرابنية، و أيضا استنباط كيفية أتثري هذه األدوية على عالج داء اهللع. الكلمات املفتاحية: اهللع، عالج، القرآن الكرمي، العالجات القرآنية، القلق، االضطراابت