المنهج التحليلي في تعليم المحادثة
Konuşma öğreti̇mi̇nde anali̇zci̇ metod
  1. Tez No: 378299
  2. Yazar: AHMED ALDYAB
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Türkiye'de Arap ülkelerine yönelik gerçekleştirilen açılımdan sonra, Türklere Arapça öğretimine yönelik hazırlanan çalışmaların arttığı göze çarpmıştır. Bu alanda telif edilen çalışma ve araştırmaların sayısının artmasına rağmen, Arapçanın yabancı dil olarak öğretiminde bazı dil kazanımlarının üzerinde yeterince durulmadığı öne çıkmaktadır. Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Arapça öğretiminde konuşma becerisi ele alınmıştır. Tez, iki bölüm, bir anket ve değerlendirmesinden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konuşma kazanımının teorik kısmı ele alınmıştır. Burada, teorik ve pratik olarak konuşma becerisi, konuşma becerisinin aşamalarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, konuşma becerisinin pratik kısmı ele alınmıştır. Bu bölümde, fonetik uygulamaların gerçekleştirilmesi, konuşma becerisinde fiil, isim, yapılar ve cümleler, mastar ve sıfatlar vb. konular ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, çeşitli Üniversite, İmam Hatip Liseleri ve bazı özel kurslarda eğitim gören öğrencilere uygulanan anket ve değerlendirmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the opening towards Arabic countries that took place in Turkey the increase in Arabic education programs prepared for Turks drew attention. Although the number of studies and researches in this area have risen, the fact that some of the acquisitions of language were not underlined well enough came forward in the teaching of Arabic as a foreign language. In this study which is prepared as a doctoral thesis, verbal skills in the teaching of Arabic was addressed. The thesis consists of two chapters, one questionnaire and its evaluation. In the first chapter, theoretical part of speaking acquisition was addressed. Herein, theoretically and practically verbal skills and stages of verbal skills were mentioned. In the second chapter, practical part of verbal skills was addressed. In this chapter, realization of phonetic implementations, verb, name, structures and sentences, infinitive and adjectives and so on in verbal skills were mentioned. In the last chapter of the study, the survey which is implemented to the students who are studying in various universities, Islamic vocational high schools and some private courses and its evaluation were given place.