Örgütsel güven ve örgütsel adaletin bireysel iş performansına etkisi: Uzaktan çalışanlar üzerinde bir araştırma
The effect of organizational trust and organizational justice on individual job performance: A research on remote workers
- Tez No: 662991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırmanın amacı örgütsel güven ve örgütsel adalet bağımsız değişkenlerinin, uzaktan çalışan kişilerde bireysel iş performansına etkilerini incelemektir. Araştırmanın kapsamına Türkiye'de kamu veya özel sektörde ücretli olarak ve uzaktan çalışan kişiler dahil edilmiştir. Uzaktan çalışma kriteri olarak son bir yıl içerisinde en az bir ay süreyle yöneticisinden farklı fiziksel lokasyonlarda çalışmak kabul edilmiştir. Anket çalışması için toplam 46 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Anketlere toplamda 387 katılımcıdan geçerli yanıt gelmiştir. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı vasıtasıyla güvenirlik, geçerlik, korelasyon ve regresyon yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda örgütsel güvenin kişilerarası güven alt boyutu ile örgütsel adaletin etkileşimsel adalet alt boyutunun bireysel iş performansı üzerinde doğrudan ve olumlu etkileri tespit edilmiştir. İçsel güven, sistemsel güven, prosedürel adalet ve dağıtımsal adalet alt boyutlarının bireysel iş performansı üzerinde anlamlı bir etkisi görülmemiştir. Örgütsel adaletin, örgütsel güvenin bireysel iş performansına etkisi üzerinde aracılık rolü de incelenmiş, ancak anlamlı bir aracılık rolü tespit edilmemiştir. Sonuç bölümünde okuyuculara ve araştırmacılara çeşitli öneriler sunularak bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to investigate the effects of organizational trust and organizational justice independent variables on remote workers' individual job performance. The scope of the research covers waged remote employees working for public or private industries in Turkey. The criterion for remote work is selected as employees who have worked for at least one month in the last year in a different location than their immediate supervisors. A survey consisting of 46 questions was used for the research. 387 valid responses were received. The data obtained were analyzed using reliability, validity, correlation and regression methods through SPSS statistical program. As a result of the survey, the interpersonal trust dimension of organizational trust and the interactional justice dimension of organizational justice were observed to have a direct and positive impact on individual job performance. The internal trust and system trust dimensions as well as procedural justice and distributional justice dimensions did not have any meaningful effect on individual job performance. It was also observed that organizational justice did not have any mediating role between organizational trust and individual job performance. In the conclusion part, the findings were evaluated by presenting various suggestions to the readers and researchers.