Takım ve bireysel sporcuların fonksiyonel hareket analizi, postür ve dinamik dengelerinin incelenmesi
Investigation of functional movement screen, posture and dynamic balance in team and individual athletes
  1. Tez No: 662990
  2. Yazar: BARIŞCAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENAB TÜRKERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Adana ilinde farklı branşlarda aktif olarak yarışmalara katılan takım ve bireysel sporcuların fonksiyonel hareket analizi, postür ve dinamik dengelerini birlikte incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak takım sporları (n=59) ve bireysel sporlar (n=53) toplam 112 erkek sporcu katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcuların yaş 19,02±1,36 yıl, vücut ağırlık 71,92±8,98 kg, boy ortalamaları 1,79±0,07 m, spor yaşları 6,50±2,48 yıl, haftalık antrenman sayısı 5,27±0,97 gün ve haftalık antrenman saati 12,01±2,61 saat olarak bulunmuştur. Çalışmada elde edilen verilerin normallik dağılımını belirlemek için Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testler uygulanmıştır. Ortalamalar arasındaki farkların karşılaştırılmasında bağımsız t testi ve One Way ANOVA, iki kategorik grup arasındaki farklılığın karşılaştırılmasında da ki kare testi uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre takım ve bireysel sporcuların fonksiyonel hareket analizi, alt ekstremite Y dinamik denge, anterior postür analizi, dik duruştaki açı değerleri ve gövde fleksiyon-ekstensiyon açı sonuçları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the functional movement analysis, posture and dynamic balances of the teams and individual athletes actively participating in different branches in Adana. A total of 112 male athletes from team sports (n = 59) and individual sports (n = 53) participated in the study voluntarily. The age of the athletes participating in the study was 19.02 ± 1.36 years, body weight 71.92 ± 8.98 kg, average height 1.79 ± 0.07 m, sports age 6.50 ± 2.48 years, number of weekly training 5 , 27 ± 0.97 days and weekly training hours were found to be 12.01 ± 2.61 hours. Kolmogorov-Smirnov test was used to determine the normality distribution of the data obtained in the study. Parametric tests were applied as the data showed normal distribution. Independent t test and One Way ANOVA were used to compare the differences between means, and chi-square test was used to compare the difference between two categorical groups. According to the data obtained, no significant difference was found between the results of functional movement analysis, lower extremity Y dynamic balance, anterior posture analysis, vertical posture angle values and trunk flexion-extension angle results of the team and individual athletes (p> 0.05).