Uluslararası ticarette rekabet gücü ve kurumsal yönetişim kavramlarının hisse senedi portföy getirileri üzerindeki etkileri: Reel kur endeksi ve yönetişim kalitesi kavramlarını CAPM ile entegre etmeye yönelik klasik yaklaşım ve Bayesgil model önerileri
The effects of competitiveness in international trade and corporate governance concepts in share portfolio return: Classical and bayesian approach to integrating the concepts of the reel index and governance quality with capm model recommendations
  1. Tez No: 663028
  2. Yazar: BURAK CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL MUZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Harry Markowitz tarafından 1950'lerde modern portföy teorisini geliştirmiş ve optimum portföy kuramını ortaya atmıştır. Markowitz'in teorisi üzerinden, Sermaye Piyasası Teorisi geliştirilmiştir. Bu teorilerle tek faktörlü varlık fiyatlandırma modeli, klasik Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli (FVFM, CAPM) üretilmiştir. Ancak modelin çok sayıda varsayımının sağlanma zorluklarına alternatif olarak Arbitraj Fiyatlama Modeli ortaya konmuştur. Zaman içerisinde araştırmacıların ve analistlerin farklı portföy ve piyasalardaki testlerinden çıkan sonuçlarda; varsayımların gerçek hayatta sağlanmasında zorluklar ortaya çıkmıştır. Ayrıca ilgili dönemlerin sonunda, modellerde üretilen β'ların değişim göstermesi söz konusu olmuştur. Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli'nin genel formunda, hisse senedi getirilerinin sistematik risklere olan duyarlılığının yegâne ölçüsü olarak beta katsayıları kabul edilmiştir. Ancak ilgili dönem içerisinde yaşanan makro değişimlerin sistematik risk düzeyi üzerindeki olası etkileri göz ardı edilebilmektedir. Bu da konu üzerinde inceleme ve modelleme yapan kişileri, klasik formun açıklayıcılığını arttırmak adına modele farklı değişkenleri dahil etmeye ve/veya yaklaşımlarda farklılığa gitmeye sevk etmiştir. Bu çalışmada, Piyasa risk primine dair katsayı tahminlerinin, uluslararası ticaret gücü değişimi dikkate alınarak, dönemsel ayırımlarla incelenecek olması, kurumsal yönetişim kalitesinin hisse senedi getirileri üzerindeki etkisini ortaya koyan bir risk primi değişkeninin modellerde kapsanması ve portföylerin yönetişim kalitesini belirleme amacına hizmet edeceği düşünülen basit bir ölçütün öneri olarak sunulacak olması, bu çalışmamızın mevcut literatüre olan katkıları şeklinde değerlendirilebilir. Bunların yanı sıra Klasik (Frekansçı) yaklaşım ve Bayesgil yaklaşım birlikte kullanılarak, model tahminlemeleri yapılmış ve çıktıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Modern Portfolio Theory was developed by Harry Markowitz in the 1950s who was also known for putting forward the optimum portfolio theory. Capital Market Theory was further developed from the Markowitz's theory. By employing these theories, one-factor asset pricing models including the traditional Capital Assets Pricing Model (CAPM) were created, but as an alternative to the CAPM, due to the difficulties arising from the problems of meeting its very restrictive assumptions, the Arbitrage Pricing Theory was also introduced. In progress of time, some difficulties have been mentioned with the application of the CAPM into the life and the contradictory conclusions were reached as a result of portfolio and market tests conducted by researchers and analysts. Also, at the end of the related period, changes in β from the models were observed. The β coefficients are widely accepted as the only tool in measuring the sensitivity of stock share returns to systematic risks in the general form of the CAPM, but their potential influence on the risk levels of macro changes can be neglected. This prompted people who specialize on this subject and modelling process to change their attitude towards finding new approaches and/or including different variables to increase the accuracy of the classic CAPM. In this work, the subjects such as separate Beta coefficient estimations with regard to changes in the power of international trade and inclusion of a new variable to test the possible effect of governance quality on stock returns are addressed. A simple governance qualtiy score is introduced and suggested as a straightforward criterion thought to be serving the purpose of determining portfolio-based governance quality level. These discussions can be considered to be main contributions of our work to the existing literature. Besides these, by using the classic and Bayesgil approaches to regression modelling together, some static and conditional model proposals extending the traditional CAPM to capture the impact of international trade advantage and corporate governance quality on stock returns have been produced and then their outputs were interpreted to derive conclusions.