Pet atıkların glikoliz ve hidroliz ara ürünlerinin DSC ile karakterizasyonu
Characterization of the intermediates obtained from glycolsis and hydrolysis of PET wastes by DSC
  1. Tez No: 66303
  2. Yazar: SİBEL ÖZBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET ÖZGÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
IV ÖZ PET Atıkların Glikoliz ve Hidroliz Ara Ürünlerinin DSC ile Karekterizasyonu Atık polietilen tereftalat (PET)' in değişik şartlarda gerçekleştirilen hidroliz, ksilol içerisinde glikoliz ve eşanlı hidroliz - glikoliz reaksiyonlarından elde edilen ara ürünlerin DSC ile karakterizasyonu incelenmiştir. Bu çalışmalarda, bu ara ürünlerin suda çözünüp kristallenebilen ve çözünmeyen fraksiyonları ve bu fraksiyonların karışımları kullanılmıştır. Atık PET'in farklı sıcaklıklarda (140, 160, 190, 200 °C) hidroliz ve eş anlı hidroliz - glikoliz (170 °C) reaksiyonlarından elde edilen ara ürünler, hidroliz reaksiyon sıcaklığına bağlı olarak başlıca karboksil songruplu oligomerik ürünlerdir. 100 g atık PET'in değişik miktarlarda etilen glikolle (14.5, 29, 43.5, 87 mi) değişik reaksiyon sıcaklığında (170, 220, 245 °C) glikoliz reaksiyonlarında elde edilen ara ürünler, monomerik, dimerik, trimerik, başlıca hidroksil son grubu içeren yüksek oligomerik ürünlerdir. DSC analizleri, suda çözünüp kristallenebilen fraksiyonun saf bis-(2-hidroksi etil tereftalat) (BHET) olduğu durumlar dışında, bu monomerin erimesini takiben diğer oligomerleri çözmesi sonucunda tepe maksimumlarının daha düşük sıcaklıklara kaydığını göstermektedir. Bu durumun fraksiyonların karışımı durumunda daha barizleşmesi ve bazı oligomer tepelerinin kaybolması, ürünlerin DSC ile tanımlanmasında fraksiyonlara ayırmanın önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Characterization of the Intermediates Obtained from Glycolysis and Hydrolysis of PET Wastes by DSC Characterization of the intermediates obtained from hydrolysis, glycolysis and simultaneously hydrolysis - glycolysis reactions of polyethylene terephthalate (PET) wastes were carried out at different conditions in xylene by using DSC was investigated. In these studies, the water soluble, crystallizable and insoluble fractions of these intermediates and the mixtures of these fractions were used. The intermediates obtained from hydrolysis and simultaneously hydrolysis - glycolysis (170 °C) reactions of PET wastes were carried out at different temperatures (140, 160, 190, 200 °C) are the oligomeric products with essentially carboxyl end groups depending on the hydrolysis reaction temperature. The intermediates obtained from the glycolysis reactions of 100 g PET wastes with different amounts of ethylene glycol (14.5, 29, 43.5, 87 ml) at three different reaction temperatures (170, 220, 245 °C) are monomeric, dimeric, trimeric and higher oligomeric products with mainly hydroxyl end groups. DSC analysis has shown that, with the exception of water soluble, crystallizable fraction of of pure bis - (2- hydroxy ethyl terephthalate) (BHET), following melting due to dissolving of other oligomers in this BHET, the peak maxima shift to lower temperatures. This is more evident in case of mixture of fractions and some of oligomer peaks disappear almost entirely, indicating the importance of separation to fractions for identifiying these oligomers by DSC.