Etkin bir sahil güvenlik organizasyonu ve yasal düzenlemeler
An effective reorganisation of coast guard and lawful regulations
  1. Tez No: 66304
  2. Yazar: SİNAN SÜRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Engineering Sciences, Transportation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Öz Etkin Bir Sakil Güvenlik Organizasyonu Ve Yasal Düzenlemeler SAHİL GÜVENLİK 347.000 km2 'lik deniz alanında ve 8272 kilometrelik kıyı şeridinde çalışmalarını 52 bot ile sürdürmektedir. 1/3 görev esasına göre Bir Sahil Güvenlik Botunun sorumluluk alanı 20.111 km2 lik deniz alam ve 486.5 kilometrelik kıyı şerididir. Sahil Güvenlik Botları bu sorumluluk sahasında Türk Eteniz Ticaret filosuna bağlı 1 142 adet gemiyi 1989 DÎE rakamlarına göre 39.900 Balıkçı ve 8488 Balıkçı teknesini, sayısı telli olmayan çok miktarda yerli ve yabancı yat/sürat teknesini, liman sınırları içinde taşımacılık yapan gezi ve yolcu motorlarım, yabancı ülkelere ait ticaret filosuna bağlı gemi/tekneleri kontrol etmekte arama ve kurtarma faaliyetlerini yürütmekte ve kaçakçılığı önlemeye çalışmaktadır. SAHİL GÜVENLİK kuruluş amacına yönelik görevlerini Genel Kurmay Başkanlığı ile 9 Bakanlığı ilgilendiren 23 kanun ve bunların icrasına yönelik 32 kararname, tüzük ve yönetmelik ile Ülkemizin taraf olduğu sözleşmeler kapsamında oldukça geniş bir deniz sahasında yerine getirmektedir Yasalarla tevdi edilen görevlerin kapsamındaki artışlar, çevre koruma gibi yeni görev olanlarının çıkı** SAR 79 Sözleşmesi nedeniyle Arama - Kurtarma sahalarının tespiti ile sorumluluk sahasının büyümesi, halen 14 SAR Botu 1 ianemde kalan tüm SG Botlarının ekonomik ömürlerim tamamlamış olması Sahil Güvenliğin yemden yapılanmasını zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
XSIS ABSTRACT An Effective Reorganisation Of Coast Guard And Lawful Regulations Turkish Coast Guard is responsible for the sea area of 347.000 krm and tîıe 8272 kilometres' coastal plain. Coast Guard has 52 boats. According to the 1/3 duty plan ; One boat is responsible for the sea area of 20.41 1 kni2 and die 486,5 kilometres coastal plain. Coast Guard Boats inspect and control 1142 Turkish commercial ships, 39.900 fishermen, 8488 fishing smacks, many foreign and Turkish yachts, motorboats, foreign commercial ships, also try to prevent smuggling. Turkish Coast Guard is entrusted with a duty of 23 laws, 32 decisions, governing statute, rule* and regulations relating to General Staff and 9 ministries. In addition, SAR 79 Agreement increased the coast guard's responsibility area..Also Coast Guard has to consider importance of environmental protect. Except 14 SAR class coast guard boats, the rest of them are very old. (about 20-30 years old). Because of these reasons, The Turkish Coast Cruard must be reorganised.