Taxation of sukuk in Turkey
Türkiye'de sukuk'un vergilendirilmesi
- Tez No: 663039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Alternatif finans olarak Müslüman olmayan ülkelerde de gelişme potansiyeline sahip olan Katılım Finans sistemi sadece bankacılık sektörünü değil bununla birlikte diğer sektörleri de beraberinde geliştirmektedir. Sermaye piyasaları, finans piyasaları, mal piyasaları gibi diğer piyasalarda da domino etkisi yaratarak ekonomide büyük bir etki oluşturmaktadır. Dolayısıyla bu sektörün gelişimi için ciddi bir mevzuat altyapısına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, Katılım Finans ürünlerinin çeşitleri hakkında bilgi verilmesinden ziyade özellikle sukuk (kira sertifikası) ele alınarak sukuk ve çeşitleri ile özellikle de Türkiye'de uygulanmakta olan sukuk çeşitleri anlatılmaktadır. Tezin asıl amacı ise Türkiye'de islami finans ürünü olan sukuk'un vergilendirilmesi, Türk Vergi mevzuatındaki yeri ve vergi kanunlarındaki ilgili maddeleri üzerinde çalışmaktır. Ayrıca mukayese için örnek olarak seçilen İngiltere, Malezya ve Lüksemburg'da Katılım Finansı'nın gelişimi ve ülke mevzuatlarına göre sukuk'un vergilendirilmesi ele alınmıştır. Son olarak, tavsiyeler ve sonuç bölümüne yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Islamic finance system, which has the potential to develop in non-Muslim countries as an alternative finance, is developing not only the banking sector but also other sectors. In other markets such as capital markets, financial markets, commodity markets, it creates a domino effect and creates a great impact on the economy. Therefore, a serious legislative infrastructure is needed for the development of this sector. This study, in addition to providing information on the Islamic finance products such as murabaha, musharaka, ijara, salam, istisna, mudaraba and sukuk especially examines on sukuk (lease certificate) and types of sukuk. Then, after giving information about the improvement of Islamic finance in Turkey, it describes the kinds of sukuk being implemented in Turkey. As a core study, taxation of sukuk in Turkey and sukuk in Turkish tax system are examined specifically. Moreover, in the United Kingdom, Malaysia, and Luxembourg, which are selected as comparable examples, the development of Islamic finance and taxation of sukuk according to the country's legislation are being studied. Finally, the recommendations and conclusion are included.