Sukuk: İşleyişi, çeşitleri, Türkiye'de vergilendirilmesi ve muhasebeleştirilmesi
Sukuk: Functionality, types, taxation and accounting in Turkey
  1. Tez No: 488860
  2. Yazar: ŞİFA KIRHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünya ekonomisinin çok hızlı ve büyük gelişimi farklı finansman kaynakları ihtiyacını doğurmaktadır. Bu anlamda geliştirilen yöntemlerin birçoğunun faiz içermesi sebebiyle, dini inançları gereği faize mesafeli yaklaşan İslâmî kesimin sahip olduğu fonların ekonomiye katılması zor bir durum olmaktadır. Son yıllarda İslâmî sermayenin ekonomiye katılması amacıyla yeni finansman yöntemleri geliştirilmeye ve uygulanmaya başlanmıştır. Söz konusu fonların ekonomiye kazandırılması amacıyla geliştirilen faizsiz yöntemlerden en başarılı olarak görüleni sukuktur. Sukuk son yıllarda önemli bir ivme kazanarak yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışmada öncelikle sukukun tanımı ve gelişimi ele alınarak sukukun nasıl bir finansman aracı olduğu, günümüze kadar hangi aşamalardan geçerek gelişim gösterdiği incelenmiştir. Bunun yanı sıra sukukun işleyişi ve çeşitleri de ele alınmıştır. Ek olarak sukukun Türkiye'de vergilendirilmesi ve muhasebeleştirilmesi temel boyutlarıyla kısa bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of the world economy creates the need for new funding sources. Because many of the methods developed in that manner includes interest, it's hard to contribute these funds that Islamic groups hold in to the economy. In recent years, new financing methods have begun to be developed and implemented in order for the Islamic capital to participate in the economy. Among the interest free methods that were developed to bring these funds in to the economy, sukuk seems most succesfull. Sukuk has gained momentum in recent years and has become widespread. In this study, firstly the definition and development of sukuk were examined and it was investigated how sukuk was a financing instrument and how it developed from day to day. Beside this, the function and types of sukuk are also discussed. In addition, the taxation and accounting of sukuk in Turkey has been briefly addressed.