Alternatif bir finansman kaynağı olarak sukuk
  1. Tez No: 416256
  2. Yazar: ALİ GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ALTERNATİF BİR FİNANSMANKAYNAĞI OLARAK SUKUK Günümüzün yeni yeni önem kazanmaya başlamış gözde finansal kaynak yaratma araçlarından biriside Sukuk uygulamalarıdır. Genellikle körfez ülkelerindeki yatırımcılar tarafından tercih edilen ve İslami kurallara göre şekillendirilmiş Sukuk uygulamaları alternatif bir yatırım aracı olarak diğer ülkelerde de yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Bu bağlamda dünya genelinde birçok ülke, Sukuk ile ilgili mevzuat düzenlemeleri yapmakta ve Sukuk fonlarını kendi ülkelerine çekmeye çalışmaktadır. Sukukun uygulanabilir birçok çeşidi bulunmaktadır. Başta Almanya ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, Türkiye'de finansal kaynak yaratma aracı olarak, Sukuk uygulamalarına ilişkin uygulama esaslarına kanuni düzenlemelerinde yer veren ülkelerden bir tanesidir. Bu amaçla, Türkiye'de sukuk fonlarının ekonomiye akışının sağlanması adına ve uygulamanın teşvik edilmesi adına bir takım düzenlemeler yapılmaktadır. İlk aşamada vergi kanunlarıyla ilgili yapılan düzenlemelere rastlanmaktadır. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümde sukukun genel tanımı, özellikleri, sukuk fonlarının kullanım alanları, sukuk çeşitleri ve sukukun avantajları ve dezavantajlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde dünyanın çeşitli ülkelerindeki sukuk uygulamaları ile ilgili bilgilere kısaca yer verilmiş ve Türkiye'deki sukuk ihraçları ve sukuk uygulamaları hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur. Üçüncü ve son bölümde Türkiye'deki sukuk uygulaması olarak adlandırılan kira sertifikaları ile ilgili ayrıntılı bilgilere yer verilmiş ve Kira sertifikalarının tanımı, vergi mevzuatındaki yeri ve kira sertifikalarının vergilendirilmesi ile ilgili yapılan düzenlemeler Türkiye deki uygulamaları açısından ele alınmıştır. Sonuç ve Yorumlar kısmında ise sukuk uygulamalarının ülkemiz açısından genel bir değerlendirmesi yapılmış ve vergi alanında yapılan düzenlemelerin yeterli olup olmadığı yönündeki görüşlerimiz açıklanmıştır. Bu çalışmada amaçlanan, Kira Sertifikaları adıyla uygulama alanı bulan Sukuk'un ülkemiz SPK ve vergi mevzuatında ne gibi değişiklikler meydana getirdiğini ve bu değişiklerin yeterli olup olmadığını belirtmek ve çözüm önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
SUKUK, AS A ALTERNATİVEFINANCING SOURCE Sukuk is a new phenomenon as a financial instrument. Sukuk which is generally prefered by investors in gulf countries and issued according to islamic rules has become widely used as an alternative investment tool. In this context, a lot of countries all over the world have been preparing legislative regulations related to sukuk and they try to attract sukuk funds to their countries. There are many kinds of sukuks which makes regulations on the subject various. Turkey is one of those countries such as Germany and France which make legislative regulations related to sukuk. Hence, Turkey has made some regulations in order to encouragethe flow of sukuk funds to economy. At first stage, these regulations whichare related to tax regulations are important but not enough.In addition, Turkey has to make constitutional regulations about sukuk.Moreover, scope of the regulation concerning sukuk should be wide enough to cover broad range of tax payers.As a result of these new regulations, Turkey will probably benefit from significant use of sukuk funds. This study has three sections except introduction. In the first section,following subjects arementionedrespectively, the description of sukuk, general features, useage areas of sukuk funds, sukuk kinds, advantages and disadvantages of sukuk. In second section, information is given about sukuk applications in various countries of the world such as France and England. In this section, information isalso provided on what is needed to be successful in sukuk issues and implementionsin Turkey. In third section, there is detailed infromation about rental certificates wihich are sukuk implementations in Turkey. Also in this section, it is mentioned that the definition, legislation in tax regulations and taxationof rental certificates. In result and comments part, A general assessment was adressed and we also stated our thoughts on whether comitted regulations in the field of taxation are enough or not.The main purpose of this study is adressing what kind of changes that rental certificates made on Turkish Capital Market Board and Tax Regulations and whether these changes are sufficient or not by providing solutions.