Balıkesir yöresindeki orman rekreasyon kaynaklarının yönetimi, sorunları ve çözüm yolları
- Tez No: 66305
- Danışmanlar: PROF.DR. AYTUĞ AKESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
VII oz“Balıkesir Yöresindeki Orman Rekreasyon Kaynaklarının Yönetimi, Sorunları ve Çözüm Yolları”isimli bu çalışmada, uluslararası düzeyde ekosistem ve korunan alan yönetimi esasları ve bunların ulusal ve yerel düzeyde uygulanmasıyla ilgili değerlendirmeler yapılmaktadır. Korunan alan sistemi içinde bulunan alanlar (ulusal park, doğa parkı, bilimsel rezerv alanları vb.), kaynak nitelikleri doğrultusunda farklı yönetim etkinliklerine konu olurlar. Korunan alan sistemleri gereksinmeler ve önceliklere bağlı olarak, yasal düzenlemeler ve yönetim yapısındaki farklılıklar nedeniyle, bir ülkeden diğerine değişiklik gösterebilir. Bunların uluslararası esaslar ve kriterlerle uyumlu olmaları gerekir. Bu sistem içinde yer alan peyzaj koruma alanları (korunan peyzaj alanları), insan - doğa ilişkilerinin uyumlu örneklerini yansıtan alanlar olarak görülebilir. ABSTRACT“Management, Problems and Solutions of Forest Recreation Resources In Balıkesir Region”In this study, under the title“Management, Problems and Solutions of Forest Recreation Resources In Balıkesir Region”, there has been made evaluations about ecosystem and protected area management principles at the international level and applying of these principles at the national and local level. Areas in the protected area system (such as national parks, nature parks and scientific reserves), have different management activities according to resources qualities. Protected area systems can vary from one country to another, depending on needs and priorities, because of differences in legislative and management structure. These systems must be harmonious with international principles and criterions. Protected landscapes in this system, can bee seen as areas that reflected the harmonious samples of human - nature relationships.
Özet (Çeviri)