Acil servise başvuran hastalarda ulusal erken uyarı skoru'nun ve sağlık bakanlığı triyaj skoru'nun hasta mortalite, morbidite ve güvenli taburculuk açısından karşılaştırılması
Comparison of national early warning score and ministry of health triage score in terms of patient mortality, morbidity and safe discharge in patients applying to emergency department
  1. Tez No: 663058
  2. Yazar: CEMİLE ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜÇLÜ SELAHATTİN KIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Acil Servise ayaktan veya hastane öncesi sistemleri kullanarak başvuran 18 yaş üstü hasta grubunda, Avustralya Triaj Skoru (ATS) ve Sağlık Bakanlığı (SB) Triaj Değerlendirmesi, Ulusal Erken Uyarı Skoru (NEWS) ile mortalite, morbidite ve güvenli taburculuk açısından karşılaştırılması amaçlandı. Yöntem Çalışma analitik - kesitsel olarak planlandı. Çalışmanın evrenini 11.10.2019-15.10.2019 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servis'e başvuran hastalar oluşturdu. Hastaların vital bulguları alınarak ATS, NEWS ve SB Triyaj değerlendirilmesi kaydedildi. Veriler SPSS 22.0 for Windows programında analiz edildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve tek değişkenli analizler (Kruskal Wallis testi, Ki-Kare testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi) kullanıldı. Mortalite için Kaplan-Meier ve Cox Regresyon Analizleri yapıldı. Bulgular Çalışmaya alınan 1695 hastanın, %3,1'i çeşitli sebeplerle (dışlama kriterleri, çalışmadan ayrılmak istemeleri gibi) çalışmadan çıkarıldı. Değerlendirmeye alınan 1642 hastanın Sağlık Bakanlığı Triyajına göre en sık %56,6 (n=930) sarı kategoride, ATS'ye göre en sık %40,8 (n=670) Kategori 3'te, % 93,2'si (n=1531) NEWS düşük risk kategorisinde olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the Australian Triage Score (ATS) and the Ministry of Health (MoH) Triage Assessment, National Early Warning Score (NEWS) in terms of mortality, morbidity and safe discharge in the patient group over the age of 18 who were admitted to the Emergency Department using outpatient or pre-hospital systems. Material and Method The study was planned as analytical - cross-sectional. The universe of the study consisted of the patients who applied to the Emergency Department of Ege University between 11.10.2019-15.10.2019. Vital signs of the patients were taken and ATS, NEWS and MoH Triage assessments were recorded. The data were analyzed using SPSS 22.0 for Windows program. Descriptive statistics and univariate analysis (Kruskal Wallis test, Chi-Square test and One Way Analysis of Variance) were used in the analysis of the data. Kaplan-Meier and Cox Regression Analyzes were performed for mortality. Results 1695 patients were included in the study and %3,1 (n=53) of these patients were excluded from the study for various reasons (exclusion criteria, such as their wish to leave the study). According to the MoH Triage 56.6% (n = 930) were in the yellow category, to the ATS 40.8% (n = 670) were in Category 3, and to the NEWS 93.2% (n = 1531) was found to be in the low risk category. The 7-day mortality rate was found to be 1.2% (n = 19) in the study.