Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran erişkin hastalarda ulusal erken uyarı skoru'nun mortalite, morbidite ve güvenli taburculuk açısından değerinin araştırılması
Investigation of the value of the national early warning score in terms of mortality, morbidity and safe discharge in adult patients who apply to the emergency service with chest pain
  1. Tez No: 656503
  2. Yazar: ECE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜÇLÜ SELAHATTİN KIYAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
GİRİŞ: Göğüs ağrısı tüm acil servis başvurularına bakıldığında, ikinci en yaygın şikayet olarak karşımıza çıkmaktadır. Göğüs ağrısı semptomu ile acil servise başvuran hastaların sadece az bir kısmında akut koroner sendrom tanısı konulurken, büyük çoğunluğu kardiyak olmayan ve hastane yatışı gerektirmeyen tanılardan oluşur. Bu sebepten ötürü riskli tanıları atlamadan acil servis kalabalığını ve gereksiz hastane yatışlarını önlemek amacıyla doğru risk skorlamasının kullanımı önem arz etmektedir. AMAÇ: Çalışmamızda acil servise göğüs ağrısı ile başvuran erişkin hastalarda Ulusal Erken Uyarı Skoru'nun (NEWS) mortalite, morbidite ve güvenli taburculuk açısından değeri bunun yanısıra tanısal değeri, yatış kararı ve ana olumsuz kardiyovasküler olay (MACE) gelişimi açısıdan değerinin belirlenmesi amaçlandı. YÖNTEM: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'ndan onay alındıktan sonra çalışmaya başlandı. Çalışma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'nde tek merkezli ve prospektif olarak yürütüldü. 11 Eylül 2019-16 Mart 2020 tarihleri arasında acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalar onam alınarak çalışmaya dahil edildi. Arrest olan, başvuru sırasında acil müdahale gerektiren, intoksikasyon ile gelen, suicidal girişim ile gelen, gebe, ventrikül destek cihazı olan, travma öyküsü olan, yeterli verisi olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul etmeyen olgular çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil olan hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet), özgeçmişleri (bilinen komorbiditesinin olup olmadığı), acil servise başvuru yakınmaları ve başvuru saati standart veri toplama formuna kaydedildi. Başvuru sırasında bakılan ve sonrasında tanı konulduğu andaki vital bulguları (vücut sıcaklığı, nabız, solunum sayısı, oksijen satürasyonu (SaO2) ve oksijen desteği alıp almadığı, sistolik ve diyastolik kan basıncı) ile bilinç durumları değerlendirildi. Başvuru anında ve tanı anında NEWS puanları hesaplandı ve veri formuna kaydedildi. Hastalar acil servise başvurduktan sonra takip edileceği birime alınır alınmaz 12 derivasyonlu elektrokardiyografi (EKG) çekimi gerçekleştirildi. Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran ve sorumlu hekimi tarafından değerlendirilip tanı konulan hastalara konulan tanılar olgu rapor formuna kaydedildi. Tanı yanı sıra acil serviste kalış süreleri, sonuçları (taburculuk, tedavi reddi, hastaneye yatış, sevk ya da ölüm), hospitalizasyon oranları ile tanılara göre morbidite (entübasyon, inotrop, ana olumsuz kardiyovasküler olaylar (MACE), solunum cihazı desteği, trombolitik kullanımı, serebrovasküler olay (SVO), miyokard infarktüsü (MI) ve diğer durumlar) ve mortalite (48.saat-30.gün) durumları analiz edildi ve veri formuna kaydedildi. Acil servise göğüs ağrısı ile başvurup taburcu olan hastalarda 48.saat ve 30.gün mortalite takip edildi, hastalara başvurusu sırasında bilgi verilip onay alındıktan sonra telefon ile aranıp veya merkezi kayıt sisteminden bakılıp semptom tekrarları ve tekrar hastane başvuruları olup olmadığı sorgulandı. BULGULAR: Çalışmamız süresince acil servise nontravmatik göğüs ağrısı semptomu ile 2428 hasta başvurdu. Çalışma kriterlerini karşılayan 398 hasta çalışmaya alındı. 13 hasta takip eden dönemde veri eksikliği, 17 hasta tedaviyi reddetmesi ve 1 hasta çalışmaya alındıktan hemen sonra acil müdahale gerektirmesi nedeniyle çalışmadan çıkarıldı. 367 hasta ile çalışma gerçekleştirildi. Olgularımızın yaşlarının medyan değeri 57,00, en düşük değeri 18,00 ve en yüksek değeri 93,00 olarak hesaplandı. Çalışmaya katılan hastaların cinsiyet dağılımına bakıldığında %65,4'ünün (n=240) erkek, %34,6'sının (n=127) kadın olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Chest pain appears to be the second most common complaint in all emergency room admissions. While acute coronary syndrome is diagnosed in only a minority of patients who present to the emergency department with chest pain symptoms, the vast majority consists of non-cardiac and non-hospitalized diagnoses. For this reason, it is important to use correct risk scoring in order to prevent emergency room crowds and unnecessary hospitalizations without skipping risky diagnoses. OBJECTIVE: In our study, we aimed to determine the value of the National Early Warning Score (NEWS) in terms of mortality, morbidity, and safe discharge, as well as its diagnostic value, admission decision, and the development of major adverse cardiovascular events (MACE) in adult patients admitted to the emergency department with chest pain METHOD: The study started after getting approval from Ege University Faculty of Medicine Ethics Committee. The study was conducted in a single center and the prospective manner in the Emergency Service of Ege University Medical Faculty. Patients who presented to the emergency department with chest pain between September 11, 2019, and March 16, 2020, were included in the study after obtaining their consent. Patients with arrest, requiring urgent intervention at admission, presenting with intoxication, presenting with suicidal intervention, pregnant, having a ventricular support device, having a history of trauma, lacking sufficient data, and refusing to participate in the study were excluded from the study. The demographic characteristics (age, gender), personal history (presence or absence of known comorbidities) of the patients included in the study, their complaints of admission to the emergency room, and the time of admission was recorded on the standard data collection form. Vital signs (body temperature, pulse, respiratory rate, SaO2 (oxygen saturation), oxygen support, systolic and diastolic blood pressure), and state of consciousness were evaluated at the time of admission and at the time of diagnosis. NEWS scores were calculated at the time of admission and diagnosis and recorded in the data form. After the patients were admitted to the emergency service, they were taken to the unit where they will be followed up, and an ECG with 12 leads was performed. Patients who applied to the emergency department with chest pain were evaluated and diagnosed by the responsible physician and their diagnosis were recorded in the case report form. In addition to diagnosis, duration of stay in the emergency room, results (discharge, treatment refusal, hospitalization, referral or death), hospitalization rates and morbidity according to diagnosis (intubation, inotropic, main adverse cardiovascular events (MACE), respiratory device support, thrombolytic use, cerebrovascular event (CVE), myocardial infarction (MI) and other conditions) and mortality (48th hour-30th day) were analyzed and recorded in the data form. Patients who presented to the emergency department with chest pain and were discharged were followed up on the 48th hour and 30th-day mortality. After informing the patients and obtaining approval, they were called by phone or by checking the central registry system to question whether there was a recurrence of symptoms and re-hospital admissions. RESULTS: During our study, 2428 patients were admitted to the emergency department with nontraumatic chest pain symptoms. 398 patients who met the study criteria were included in the study. Thirteen patients were excluded from the study in the following period due to lack of data, 17 patients refusing treatment, and 1 patient requiring immediate intervention immediately after being enrolled in the study. The study was conducted with 367 patients. The median value of the ages of our patients was 57.00, the lowest value was 18.00, and the highest value was 93.00. Considering the gender distribution of the patients participating in the study, it was seen that 65.4% (n = 240) were male and 34.6% (n = 127) were female.