Ege bölgesinde jeotermal enerji kullanımının tarımsal alanlar ve orman kaynakları üzerine etkilerine yönelik toplumsal görüşlerin belirlenmesi
Determination of social views on the effects of geothermal energy use on agricultural areas and forest resources in the Aegean region
- Tez No: 663063
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ege Bölgesinde jeotermal enerji kullanımının tarımsal alanlar ve orman kaynakları üzerine etkilerine yönelik toplumsal görüşlerin belirlenmesidir. Bu kapsamda, Ege Bölgesinde Denizli, Manisa, Uşak ve Aydın ilerlideki 4 farklı ilin bakış açıları ortaya konulmuştur. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Anket 401 kişiye uygulanmıştır. Anket sorularında 5'li likert ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi için SPSS 20 istatistik paket programından yararlanılmış ve istatistiksel analizlerde 0,05 anlamlılık düzeyi ölçüt alınmıştır. Verilerin normal dağılıma sahip olmaması sebebiyle parametrik olmayan testlerden Kruskal Wallis testi ile veriler değerlendirilmiştir. Araştırmada önemli bulgular olarak,“Jeotermal enerji kaynaklarının çıkarılıp işletilmesi Ege bölgesinde yetişen sebze ve meyve türlerinin olgunlaşma sürelerinde değişikliğe sebebiyet vermektedir”önermesine katılımcılar en çok % 91,3 oranla katılıyorum cevabını vermişlerdir. Ayrıca“Jeotermal enerji kaynaklarının çıkarılıp işletilmesi Ege bölgesinin orman örtüsünü olumsuz etkilemektedir”önermesine katılımcılar yine en çok % 81,3 oranla katılıyorum cevabını vermişlerdir. Jeotermal enerjinin çıkarılıp işlenmesi ile ilgili olarak katılımcıların vermiş oldukları söylemeler neticesinde Orman örtüsünün olumsuz etkilendiği fakat sebze ve meyvelerin olgunlaşma sürelerinin değişikliğe uğradığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine social views on the effects of geothermal energy use on agricultural areas and forest resources in the Aegean Region. In this context, the perspectives of four different provinces are presented in Denizli, Manisa, Uşak and Aydın in the Aegean Region. In this study, questionnaire technique was used as data collection method. The questionnaire was applied to 202 people. The likert scale of 5 was used in the questionnaire. SPSS 20 statistical package program was used for the evaluation of the obtained data and a statistical significance level of 0.05 was taken as the criterion. Because the data do not have normal distribution, non-parametric tests were evaluated by Kruskal Wallis test. As the most important findings in the research, the participants responded to the proposition that“the extraction and operation of geothermal energy sources cause changes in the ripening period of vegetable and fruit species grown in the Aegean region”with a rate of 91,3%. In addition, the participants responded to the proposition that“the extraction and operation of geothermal energy sources affect the forest cover of the Aegean region negatively”again with the highest rate of 81,3%. As a result of the statements given by the participants regarding the extraction and processing of geothermal energy, it was determined that the forest cover was negatively affected, but the ripening period of vegetables and fruits changed.