Nöropsikiyatrik klinik yaklaşım ile demans ya da hafif bilişsel bozukluk tanısı düşünülen hastalarda tanısal değerlendirme amacıyla kranial 18-FDG PET/BT ile incelenmesi
Assessment with cranial 18-FDG PET/BT for diagnostic evaluation in patients with dementia or mild cognitive impairment with A neuropsychiatric clinical approach
- Tez No: 663062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ELBOĞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Alzheimer hastalığı (AH) ve hafif bilişsel bozukluk (HBB) geriatrik yaş grubunda sık görülen nöropsikiyatrik hastalıklardandır. Hastalık sürecini yavaşlatmak ve mümkünse korunma yöntemlerini uygulamaya zaman kazanmayı sağlamak amacıyla erken tanıda kullanılabilecek biyomarkerlar araştırılmaktadır. Biz de çalışmamızda hastalara çeşitli nöropsikiyatrik testler uygulayarak, beyin 18 FDG PET/BT'den elde edilen veriler ile hastalık ve klinik durumlarının ilişkisini inceledik. Araştırmaya Amerikan Psikiyatri Birliği'nin DSM-5 ve Ulusal Yaşlanma Enstitüsü-Alzheimer Birliği (NIA-AA) tarafından yayınlanan tanı kriterlerine göre AD ve HBB tanısı alan toplam 44 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılara Standartize Mini Mental Test(SMMT), Klinik Demans Derecelendirme Ölçeği(KDS), Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği(MOCA), Geriatrik Depresyon Ölçeği(GDÖ), Saat Çizme Testi(SÇT) uygulanmış ve 18-FDG PET/BT çekilmiştir. Elde edilen bölgesel beyin glukoz metabolizmaları uptake ratio ve z puanı parametreleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) and mild cognitive impairment (MCI) are common neuropsychiatric diseases in the geriatric age group. Biomarkers that can be used in early diagnosis to slow down the disease process and stop it if possible are being investigated. In our study, we applied various neuropsychiatric tests to the patients and examined the relationship between the data obtained from the brain 18 FDG PET/CT and their disease and clinical conditions. A total of 44 patients diagnosed with AD and MCI according to the diagnostic criteria published by the American Psychiatric Association's DSM-5 and the National Institute of Aging-Alzheimer's Association(NIA-AA) were included in the study. Mini -Mental State Examination(MMSE), Clinical Dementia Rating Scale(CDR), Montreal Cognitive Assessment Scale(MOCA), Geriatric Depression Scale(GDS), Clock Drawing Test(CDT) were applied to participants and 18-FDG PET/CT were scanned. The regional brain glucose metabolisms obtained were compared with the uptake ratio and z score parameters.