Ticari bankaların fon kaynakları ve fon kaynak politikalarının banka performansı üzerindeki etkisi: 2000 yılı sonrası Türkiye değerlendirmesi
Funding sources of commercial banks and the effect of fund sourcing policies on bank performance, evalution of Turkey after 2000
  1. Tez No: 663074
  2. Yazar: AZAT BOLCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN SÖNMEZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bankacılık sektörü, bir ülkenin finansal sistemi içinde yer alan önemli faktörlerden birisidir. Son yıllarda meydana gelen ekonomik gelişmelerin etkisiyle bankacılık sektörünün performansı Türk bankacılık sektörü açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada 2000-2018 yılları itibariyle ticari bankaların fon kaynakları belirlenerek bankaların performansını etkileyen faktörlerle birlikte banka etkinlik analizlerinin yapılması amaçlanmaktadır. Performansı etkileyen faktörlerin ölçümü ile bankaların karlılık, verimlilik performansları göz önüne alınarak aynı zamanda bankaların risk alabilme potansiyellerinin analiz edilmesi gibi faktörler değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türk bankacılık sektöründe ticari bankaların CAMELS analizine dayalı performans analizi yapılmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde ticari bankaların öz kaynakları ve yabancı fon kaynakları hakkında temel kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümünde Ticari banka performansı değerlendirme kavramlarından ve finansal performans ölçüm yöntemlerinin temel özelliklerine yer verilmiştir. Banka performansını etkileyen faktörler ele alınarak banka performans ölçümünden bahsedilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise banka performansında ölçüm yöntemlerinden CAMELS analizi yapılarak Türk bankacılık sektöründe ticari bankaların fon kaynaklarının 2000-2018 yılları arasında performans değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The banking sector is one of the most crucial factors in a country's financial system. With the effect of the economic developments in recent years, the performance of the banking sector gained significance for the Turkish banking sector. In this study, it is aimed to to make bank efficiency analyzes with the factors affecting the banks' performance by determining the fund sources of commercial banks from 2000 to 2018. By measuring the factors affecting the performance, factors such as the analysis of the banks' risk taking potential as well as the profitability and productivity performances of the banks are also evaluated. The purpose of this study is to carry out a performance analysis based on CAMELS analysis of commercial banks in the Turkish banking sector. In the first part of the study, basic concepts about commercial banks' equity and foreign funding sources take place. In the second part of the study, commercial bank performance evaluation concepts and basic features of financial performance measurement methods are included. Bank performance measurement is mentioned by discussing factors affecting bank performance. In the last part of the study, CAMELS analysis, one of the measurement methods in bank performance, was conducted and the performance evaluation of commercial banks' funding sources in the Turkish banking sector between 2000 and 2018 was carried out.