Tavukçuluk sektöründe bilgi kirliliğinin etkilerinin analizi
Analysis of the impacts of information pollution in the poultry sector
  1. Tez No: 663078
  2. Yazar: BERKAY KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgiye ulaşmak kolaylaşmış, iletişim kanalları gelişmiş, ancak bu gelişim bazı olumsuz durumları da beraberinde getirmiştir. Bilgi kirliliği yoğunlaşmış, bireylere, toplumlara ve iş alanlarına büyük zararlar verebilen bir problem haline gelmiştir. Bu süreçte tavukçuluk sektörü gıda sektörü içerisinde bilgi kirliliğinden en çok etkilenen sektörlerden birisi olarak dikkat çekmiştir. Bu çalışmanın temel amacı tavukçuluk sektöründeki bilgi kirliliğinin üretici firmalar, yetiştiriciler ve tüketiciler üzerindeki etkilerini ortaya koymak ve bilgi kirliliğinin oluşturduğu problemlerin çözülmesi için yapılması gerekenleri tartışmaktır. Çalışmanın birincil verileri üretici firmalar, yetiştiriciler ve tüketicilerle yapılan anket çalışmalarından oluşmaktadır. Üretici firmalarla yapılan anketler Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği üyesi olan dokuz firmanın anket için yetkilendirdiği personelleriyle gerçekleştirilmiştir. Bilgi kirliliğinin firmaların satışlarını, üretim, pazarlama ve yatırım kararlarını orta ölçüde etkilemiş olduğu ortaya çıkmıştır. Yetiştiricilerle yapılan anketler on bir şehirde sözleşmeli üretim yapan 150 yetiştirici ile gerçekleştirilmiştir. Sektördeki bilgi kirliliğinden etkilendiğini düşünen yetiştiricilerin oranı %34,0'tür. Bu etkiler genel anlamda ekonomik etkilerdir. Tüketicilerle yapılan anketler ise Ankara ve İzmir illerinde yaşayan 384 tüketiciyi kapsamaktadır. Tüketicilerin %'62,5'inin tavuk hakkında duyduğu olumsuz haberlerin ardından daha az tavuk tüketmeye başladığı belirlenmiştir. Ortalama olarak değerlendirildiğinde, tavukçuluk sanayiine duyulan güvenin düşük olduğu saptanmıştır. Yapılan lojistik regresyon analizi sonucunda ise demografik değişkenler açısından; kadınlar, ev hanımları ve 55 yaş üstündeki bireyler tavukla ilgili olumsuz haber duymalarının ardından tavuk tüketimini azaltma olasılığı yüksek olan gruplar olarak belirlenmiştir. Tüketici, firma temsilcisi ve yetiştiriciler arasında fikir ayrılıklarının fazla olduğu tartışmalı alanlarda yapılacak kapsayıcı ve uzun vadeli bilimsel çalışmaların bilgi kirliliği sorununun çözümünde önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, access to information has become easier, communication channels have developed, but this development has brought some negative situations. Information pollution has intensified and has become a problem that can cause great damage to individuals, societies and businesses. In this process, the poultry sector has attracted attention as one of the sectors most affected by information pollution in the food sector. The main purpose of this study is to reveal the effects of information pollution in the poultry industry on producers, growers and consumers and to discuss what needs to be done to solve the problems caused by information pollution. The primary data of the study consisted of surveys conducted with producers, growers and consumers. The surveys conducted with the producer firms were carried out with the personnel authorized by nine companies that are members of the Poultry Meat Producers and Breeders Association. It has been revealed that information pollution has moderately affected the sales, production, marketing and investment decisions of companies. Surveys with growers were carried out with 150 growers engaged in contract production in eleven cities. The proportion of growers who think that they are affected by information pollution in the sector is 34.0%. These effects are generally economic effects. Surveys with consumers include 384 consumers over the age of 18 living in Ankara and Izmir. It was determined that 62.5% of the consumers started to consume less chicken after the negative news they heard about chicken. When evaluated on average, it was found that the confidence in the poultry industry was low. As a result of the logistic regression analysis, in terms of demographic variables; women, housewives and individuals over the age of 55 have been identified as groups that are likely to reduce chicken consumption after hearing negative news about chicken. It is thought that inclusive and long-term scientific studies to be carried out in disputed areas where there are many differences of opinion among consumers, company representatives and growers will be important in solving the problem of information pollution.