Kişilik bütünlüğü sağlamada din eğitiminde bütüncül dünya görüşünün rolü
The role of holictic worlview in religious education in providing personality integrity
- Tez No: 663084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnsanlar yaşamları boyunca kişilik gelişimlerini tamamlamaya çalışırlar. Bireylerin kişilik gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için kendilerini bütünlük içerisinde tanımaları önemlidir. Bu çok yönlü bakış açısını kazanmaları için bütüncül dünya görüşü bireylere yol gösterebilir. Bütüncül dünya görüşü, bireyin çok yönlü varoluşunu gerçekleştirme çabasına denir. İnsan bütüncül dünya görüşü ile kişiliğini oluşturduğunda tüm yönlerini geliştirebilecektir. Bu araştırma ile kişilik gelişimine bütüncül dünya görüşünün katkısı ortaya konmuştur. Bu çalışma kişilik gelişimine bütüncül dünya görüşünün etkisi üzerine yapılmış nitel bir araştırmadır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişilik kavramının tanımı yapılarak, kişilik kavramı ile ilgili kelimeler açıklanmıştır. İkinci bölümde, kişilik gelişimine etki eden unsurlardan kalıtım ve bedensel özellikler, aile, öğretmen, okul, çevre, özdeşim kurulan insanlar, özdenetim üzerine açıklamalarda bulunulmuştur. Üçüncü bölümde ise, bütüncül dünya görüşü etrafında şekillenen kişilik boyutları olarak alınan bilgi, insan, duygu, düşünce, davranış, zaman, ahlak, beden, toplumsal, ibadet, estetik ve sosyal rol bütünlüğü üzerine yapılan araştırmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout their life, the human beings try to complete their personal development. To maintain their personal development healthfully, it is important for the individuals to know themselves in integrity. And to gain this versatile perspective, the holistic world view can guide individuals. The holistic world view is the effort of individuals to realize their multi-faceted existence. When a person forms his/her personality with a holistic world view, he/she will be able to develop all his/her aspects. This study is a qualitative research on the effect of the holistic world view on the personality development. This study consists of three chapters. In the first chapter, the concept of personality is identified and the terms about personality are explained. In the second chapter, explanations are made on inheritance and physical characteristics, family, teacher, school, environment, people with identity, self-control, which are factors that affect personality development. In the third chapter, the research on the integrity of knowledge, human, emotion, thought, behaviour, time, morality, body, sociality, aesthetics and social role are submitted.