Hasarlanmış rotator manşet ve osteotendinöz bileşkeye subakromial kortikosteroid enjeksiyonu etkilerinin histolojik ve biyomekanik değerlendirilmesi: Deneysel hayvan modeli çalışması
Subacromial corticosteroid effects on the damaged rotator cuff osteotendinous junction: histological and biomechanical evaluation (Experimental animal model study)
- Tez No: 663085
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YAVUZ AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş: Omuz ağrısı olan hastalarda subakromial kortikosteroid enjeksiyonu tanı ve tedavi seçeneklerinden biridir. Çalışmamızın amacı rotator manşet yırtığı oluşturulan ve onarılan sıçanlarda farklı dozlarda kullanılan kortikosteroid enjeksiyonlarının, onarılan rotator manşet bölgesi ve osteotendinöz bileşke üzerine olumlu ve olumsuz etkilerini araştırmaktadır. Gereç ve Yöntem: Güç analizi göz önünde bulundurularak toplam denek sayısı 48 olarak belirlendi. Denekler kontrol, tek doz steroid uygulanan ve dört doz steroid uygulanan olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Gruplar biyomekanik ve histolojik çalışma için 2 alt gruba daha ayrıldı. Deneklerin supraspinatus tendonları yapışma yerinden lansetle tam kat kesilip tekrar onarıldı. Kontrol grubu için salin, tek doz grubu için tek sefer 0.6 ml/kg dozunda metilprednizolon, çok doz grubu içinse 4 hafta boyunca haftada 1 kez 0.6 ml/kg dozunda metilprednizolon enjeksiyonu subakromial alana uygulandı. Hareketleri serbest bırakılan denekler 4 hafta sonra sakrifiye edilerek; supraspinatus tendonu, skapula ve humerus tamamıyla çıkarıldı. Biyomekanik ve histolojik değerlendirme yapıldı. Biyomekanik test için skapula ve humerustan sabitlenen materyal mukavemet cihazında (instron) supraspinatus tendonu onarılan bölgeden kopana kadar 100 mm/dk sabit hızla çekildi. Veriler elektronik ortamda kaydedildi. Mikroskop görüntüleri 2 gözlemci tarafından hücre şekli ve apoptotik hücre miktarı açısından değerlendirilip 1 ile 4 arasında puanlandı (1 = daha fazla hücre sayısı ve yuvarlak şekil, 4 = daha az hücre ve iğsi şekil). Daha yüksek puan iyileşmenin daha iyi olduğunu gösteriyordu. Gözlemcilerin puanlamalarının ortalaması alındı. Bulgular: Histolojik değerlendirmede hücre şekli açısından gruplar arasında farklılık anlamlı bulunmadı (p=0.129). Apoptotik hücre miktarında ise gruplar arasında fark anlamlı bulundu (p=0.028). Apoptotik hücre miktarına bakıldığında; kontrol ve tek doz grubu arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı çıktı (p=0.015), kontrol ve çok doz grubu için fark istatistiksel olarak anlamlı çıktı (p=0.028), tek doz ve çok doz grubu için fark istatistiksel olarak anlamlı çıkmadı (p=1). Biyomekanik değerlendirmede maksimum gerilme açısından gruplar arasındaki farklılık anlamlı bulunmadı (p=0.305). Biyomekanik değerlendirmede kopma yükü açısından da gruplar arasındaki farklılık anlamlı bulunmadı (p=0.305). Biyomekanik paramatreler değerlendirilirken son olarak üç grup arasında enerji emilimi farklılıkları değerlendirildi ve gruplar arasındaki fark anlamlı bulundu (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Background: Subacromial corticosteroid injection is one of the diagnostic and treatment options for patients with shoulder pain. The aim of our study was to investigate the positive and negative results of the rotator cuff tears and corticosteroid injections used at different doses in repaired rotator cuff area and osteotendinous junction in rats. Materials and Methods: Considering the power analysis, the total number of subjects was determined as 48. The subjects were divided into 3 groups as control, single dose of steroid and four doses of steroid. The groups were further divided into 2 subgroups for biomechanical and histological studies. Supraspinatus tendons of the subjects were cut in full thickness with a lancet at the tendon insertion site and repaired again. Saline for the control group, methylprednisolone at a dose of 0.6 ml / kg once for the single dose group, and methylprednisolone at a dose of 0.6 ml / kg once a week for 4 weeks for the multi dose group were administered to the subacromial area. The subjects whose movements were unrestricted were sacrificed after 4 weeks; The supraspinatus tendon, scapula and humerus were completely removed. Biomechanical and histological evaluation was done. For biomechanical testing, the material fixed from the scapula and humerus was pulled with a strength device (instron) at a constant speed of 100 mm / min until the supraspinatus tendon detached from the repaired area. The data were recorded electronically. Microscope images were evaluated by 2 observers for cell shape and amount of apoptotic cells and scored between 1 and 4 (1 = more cell number and round shape, 4 = fewer cells and spindle shape).The higher score showed better recovery. The scores of the observers were averaged. Results: In histological evaluation, there was no significant difference between the groups in terms of cell shape (p = 0.129). There was a significant difference between the groups in the amount of apoptotic cells (p = 0.028). At the amount of apoptotic cells; The difference between the control and single dose groups was statistically significant (p = 0.015), the difference was statistically significant for the control and multiple dose groups (p = 0.028), the difference was not statistically significant for the single dose and multiple dose groups (p = 1 ). In the biomechanical evaluation, the difference between the groups in terms of maximum stress was not significant (p = 0.305). Also, the difference between the groups in terms of breaking load was not significant (p = 0.305). While evaluating the biomechanical parameters, the energy absorption differences between the three groups were evaluated and the difference between the groups was found to be significant (p = 0.001).