Yükseköğretim finansmanı: Alternatif yöntemlerin tercih edilebilirlik açısından değerlendirilmesi
Higher education financing: Evaluation of alternative methods in terms of preferability
- Tez No: 663100
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ TOLGA SARUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Yükseköğretim finansmanı; yükseköğretime olan talep artışı ve yükseköğretimin içerdiği bireysel ve toplumsal faydalar ile ön plana çıkmaktadır. Yükseköğretimin sahip olduğu önem, sisteminin başarılı olabilmesi için alternatif finansman yöntemlerinin uygulanmasını gündeme getirmektedir. Çalışmanın temel amacı; alternatif finansman yöntemlerinin tercih edilebilirlik açısından değerlendirilmesidir. Bu amaçla öğretim elemanları ve üyeleri ile mülakat çalışması gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, katılımcıların temel finansman yöntemi için yaptıkları tercihlerde vergi ile finansman ve maliyet paylaşımını destekleyen iki grubun ortaya çıktığı görülmüştür. Ancak maliyet paylaşımı için ayrı bir soru yöneltildiğinde, katılımcıların %80'i maliyet paylaşımı yöntemini desteklediğini ifade etmektedir. Finansman yöntemleri kriterler (adalet, etkinlik, ekonomik kalkınma vb.) çerçevesinde değerlendirildiğinde ise vergi ile finansman ağırlıklı olarak tercih edilmektedir. Bununla birlikte katılımcıların kriter sorularında yaptıkları puanlamaların sahip oldukları tecrübe ile ilişkili olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan bağımsız örneklemler t-testlerinde sosyal adalet ve toplumsal kabul edilebilirlik kriterlerinde tecrübe arttıkça öğrenim ücretleri için yapılan puanlamaların arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Financing of higher education; it come to the forefront with the increase in the demand for higher education, the individual and social benefits of higher education. The significance of higher education brings the application of alternative financing methods to the agenda in order for the system to be successful. The main purpose of this study is evaluation of alternative financing methods from the point of preferability. Within this purpose, a questionnaire study was performed with academic staff and members. According to the results obtained, it is seen that two groups which support separately the financing with tax financing and cost sharing methods, arise based on the participants preferences for the basic financing method. However, when a separate question is asked for cost sharing, 80% of the participants express that they support cost sharing method. When financing methods are evaulated within the frame of the criteria (such as justice, activity, economic development etc.), the financing with tax is preferred predominately. Addition to this, it was researched whether the scoring made by the participants in criterion questions were associated with their experience or not. In the independent samples t-tests, it was observed that as the experience of the social justice and communal acceptability criteria increased, the scores for tution fees increased accordingly.