General reuse-centric CNN accelerator
Genel yeniden kullanım merkezli CNN hızlandırıcı
- Tez No: 663114
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yeniden kullanım merkezli CNN hızlandırma yöntemi, CNN'nin giriş katmanında veya aktivasyon haritalarında benzer nöron vektörleri için hesaplamaları yeniden kullanarak CNN çıkarımını hızlandırır. Ancak bu yeni optimizasyon paradigması, yeniden kullanım merkezli CNN'de önemli bir adım olan nöron vektör benzerliği tespitindeki genel giderlerle büyük ölçüde sınırlıdır. Bu tez, yeniden kullanım merkezli CNN için mimari destek üzerine ilk derinlemesine araştırmayı sunmaktadır. Nöron vektör benzerlik tespitini geliştiren ve yeniden kullanım merkezli CNN çıkarımının enerji tüketimini azaltan bir donanım hızlandırıcı önerir. Hızlandırıcı, bankalı bellek alt sistemi ile birlikte çok çeşitli ağ ayarlarını destekleyecek şekilde gerçeklenir. Tasarım keşfi, RTL simülasyonu ve bir FPGA platformunda sentez yoluyla gerçekleştirilir. Eyeriss'e entegre edildiğinde, hızlandırıcı potansiyel olarak performansta 7.75 kata kadar iyileştirmeler sağlayabilir. Ayrıca işlemci üzerinde koşan yazılım tabanlı gerçekleme ile karşılaştırıldığında, benzerlik tespitini %95.46'ya kadar daha enerji verimli ve evrişim katmanını 3.63 kata kadar daha hızlı yapabilir.
Özet (Çeviri)
Reuse-centric CNN acceleration speeds up CNN inference by reusing computations for similar neuron vectors in CNN's input layer or activation maps. This new paradigm of optimizations is however largely limited by the overheads in neuron vector similarity detection, an important step in reuse-centric CNN. This thesis presents the first in-depth exploration of architectural support for reuse-centric CNN. It proposes a hardware accelerator, which improves neuron vector similarity detection and reduces the energy consumption of reuse-centric CNN inference. The accelerator is implemented to support a wide variety of network settings with a banked memory subsystem. Design exploration is performed through RTL simulation and synthesis on an FPGA platform. When integrated into Eyeriss, the accelerator can potentially provide improvements up to 7.75X in performance. Furthermore, it can make the similarity detection up to 95.46% more energy-efficient, and it can accelerate the convolutional layer up to 3.63X compared to the software-based implementation running on the CPU.