Comparison of element concentrations in soil and plant samples taken around Mosul dam lake in Iraq and Kralkızı-Dicle lakes in Turkey
Iraktaki Musul barajı ve Türkiyedeki Kralkızı-Dicle barajı etrafındaki toprak ve bitkileri element konsantrasyonlarının karşılaştırılması
- Tez No: 663115
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Musul barajı ve Kralkızı-Dicle baraj gölleri çevresinde alınan bitki ve toprak örneklerindeki element konsantrasyonlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Örneklerin sindirimi için bir mikrodalga (MW) fırın kullanıldı. Ölçümler, indüktif olarak eşleşmiş plazma-kütle spektrometresi (ICP-MS) kullanılarak gerçekleştirildi. Elde edilen sonuçlardan bitkilerdeki (Cr, Cu) eser elementlerin ve topraktaki (Pb, Cu) hem Irak hem de Türkiye için kabul edilebilir maksimum konsantrasyonlardan (MAC) daha düşük olduğu bulunmuştur. Toprak örneklerinde incelenen elementlerle ilgili olarak, bir toprakta Cd (10938 μg / Kg), Irak, Ni (201313 μg / Kg, 181644 μg / Kg) ve Cr (240403 μg / Kg, 162453 μg / Kg) tek tek Irak ve Türkiye'den bir örnek MAC değerlerinden daha yüksektir. Irak ve Türkiye'den tek fabrikada Cd (2813 μg / Kg, 8026 μg / Kg), Irak'tan bir fabrikada Pb (14464 μg / Kg) ve Irak'tan tek fabrikada Ni (22467 μg / Kg) MAC değerlerinden daha yüksek. Doğrulama ile ilgili olarak, çalışılan elemanlar için standart referans materyali (NCSDC73348-Busch dalları ve yapraklar-iz elementleri) analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, sonuçların güvenilir olduğunu gösterdi. Toksik eser elementlerin periyodik olarak belirlenmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare the element concentrations in plant and soil samples taken around Mosul dam and Kralkızı-Dicle dam lakes. For digestion of the samples, microwave (MW) oven was used. The measurements were carried out by using inductively coupled plasma-mass spectrometry (ICP-MS). From the results obtained, it was found that (Cr, Cu) trace elements in plants and (Pb, Cu) in soils are lower than the maximum acceptable concentrations (MAC), for both from Iraq and Turkey. Related with studied elements in soil samples, Cd(10938 μg/Kg)in one soil from Iraq, Ni(201313 μg/Kg, 181644 μg/Kg), and Cr(240403 μg/Kg, 162453 μg/Kg) in one by one sample from both Iraq and Turkey are higher than the MAC values. Cd(2813 μg/Kg, 8026 μg/Kg)in one by one plant from both Iraq and Turkey, Pb(14464 μg/Kg)in one plant from Iraq, and Ni(22467 μg/Kg)in one plant form Iraq are higher than the MAC values. Related with the validation, standard reference material (NCSDC73348-Busch branches and leaves-trace elements) were analyzed for the studied elements. The obtained results showed that the results are reliable. It was concluded that toxic trace elements should be determined periodically.