Bir tarihsel roman okuması: Jean Christophe Rufin'in ' Kızıl Ağaçlar Ülkesi'
An, historical novel, analyse / Jean Christophe Rufin's 'The Land of the Red Trees'
  1. Tez No: 663135
  2. Yazar: SUZAN TÖRİYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TİLBE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
2001 yılında yayımlanan ve Fransa'da Goncourt ödülü alan Jean Christophe Rufin'in Kızıl Ağaçlar Ülkesi adlı romanı, coğrafi keşiflerle birlikte 16. yüzyılda Fransızların Brezilya'ya yaptıkları yolculuk ve burada inşa etmek istedikleri Antarktika Fransa'sının tarihsel gelişimini, tarihsel gerçeklikten hareketle kurgulanmıştır. Roman, tarihsel roman türünün temel niteliklerini taşımasının yanında, sağlam ve tutarlı kurgusuyla okurun ilgisini de çekmektedir. Romanda olay örgüsü, Fransa'ya bağlı Normandiya'da başlar. Fransa Kralının isteği doğrultusunda Brezilya'da oluşturulacak olan sömürge topluluğu (fr. colonie) için anlatı kişisi Villegagnon görevlendirilmiştir. Villegagnon, Brezilya'da işlerine yaramasını umut ettiği çocuk yaşta tercümanlar aramaktadır. Eski dostu Clamorgan'ın çocukları olduğunu bilmeden Just ve Colombe kardeşleri mürettebatına alır. Böylelikle Katolik inancıyla bütünleşmiş bir şövalye ve yanındaki iki kardeş çevresinde biçimlenen olaylar, okuru Amerika anakarasının büyülü bezemine gezintiye çıkarmaktadır. Oldukça duru, canlı ve çekici bir biçimle kurgulanan olaylar, okuru bir yandan Brezilya yerlilerinin kültürlerini anlatarak, oradaki tarihsel gerçekliklere doğru yolculuğa çıkarırken, öte yandan da Brezilya topraklarındaki doğal güzelliklere tanık olmaya çağırır. Biz bu çalışmada, Jean Christophe Rufin'in Kızıl Ağaçlar Ülkesi adlı romanını tarihsel roman kuramı çerçevesinde incelemeyi erek ediniyoruz.
Özet (Çeviri)
Jean Christophe Rufin's novel, The Land of the Red Trees, published in 2001 and received the Goncourt award in France, was fictionalized the journey of the French to Brazil in the 16th century, along with geographical discoveries, and the historical development of Antarctic France, which they wanted to build here, based on historical reality. In addition to having the basic characteristics of the historical novel, the novel also attracts the attention of the reader with its solid and consistent fiction. In the novel, the plot begins in Normandy, France. Villegagnon, the narrator, was appointed for the colonial community (fr. Colonie) to be formed in Brazil at the request of the King of France. Villegagnon is looking for interpreters in Brazil at a young age that he hopes will work for them. Not knowing that his old friend Clamorgan has children, Just and Colombe recruit the brothers. Thus, the events taking place around a knight who is integrated with the Catholic belief and the two siblings next to him take the reader to the magical decoration of the American mainland. The events, which are set up in a very clear, lively and attractive form, invite the reader to witness the natural beauties of the Brazilian lands, while taking them on a journey towards the historical realities of the Brazilian indigenous cultures. In this study, we aim to examine Jean Christophe Rufin's novel The Country of Red Trees within the framework of historical novel theory.