Narrativizing memory and history: İdentitarian İslam and the contemporary female hybrid in the fiction of Ahdaf Soueif
Hafıza ve tarihi anlatılaştırmak: Ahdaf Soueif'in romanlarında kimlikçi İslam ve çağdaş kadın melez
- Tez No: 501065
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ERKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışma çağdaş Mısırlı-İngiliz yazar Ahdaf Soueif'in eserlerini sömürge sonrası söylem ışığında inceler ve tarih ve hafızanın anlatılaştırılması, melezlik ve sömürgeci arzu ve milliyetçilik ve din konularını Soueif'in romanları In the Eye of the Sun ve The Map of Love, ve kısa hikâyeleri Aisha ve Sandpiper'da ele alır. Bu çalışma“Giriş”ve“Sonuç”bölümleri dışında üç ana bölümden oluşur. Birinci ana bölüm iki başlık altında incelenmiştir:“General Background”ve“Ahdaf Soueif: Life and Writings”. İkinci ana bölüm,“Post-Colonialism: A Critical Introduction”, üç başlık altında incelenmiştir:“Definitions and Theory”,“Colonial Discourse Analysis and Edward Said”ve“Rethinking Post-Colonial Criticism”. Üçüncü ana bölüm,“A Post-Colonial Reading of Soueif's Fiction”, üç başlık altında incelenmiştir:“The Strategic Use of Positivist Orientalism”,“Hybridity and Colonial Desire”ve“Vision, History and Islam”. Sömürge sonrası eleştiri okuması yapılırken, yeni bir kavram olan stratejik Oryantalizm uygulanır ve Soueif'in oryantalist söylemi yıkmak için oryantalizmi pozitif ve stratejik bir şekilde kullandığı vurgulanır. Çalışmada Soueif'in roman ve kısa hikâyelerinin Edward Said'in sömürgeci söylem çözümlemesiyle şekillendiği önemle belirtilir ve böylelikle eserlerin disiplinlerarası kurguya dönüştüğü üzerinde durulur. Bu çalışma, sömürge sonrası eleştirel söylem ve bu alanın yeniden incelenmesini birlikte ele alır ve bunun için kültürel özgünlük ve sömürge sonrası kadın hareketlerini derinlemesine tartışır. Tarih okuması ve tarihsel yeniden yazım unsurlarının kadın melez Arap Müslüman roman karakterleri için önemi vurgulanır. Bu çalışma Soueif'in eserlerinde kültür, ırk ve dilbilimsel açılardan melezleğin nasıl tartışıldığını inceler. Aynı zamanda bu çalışma, Müslüman ötekinin temsili ve dini görünürlüğünü Batı söylemindeki ırkçı İslam önyargıları ile birlikte tartışır. Bu çalışma çağdaş Mısırlı-İngiliz yazar Ahdaf Soueif'in eserlerini sömürge sonrası söylem ışığında inceler ve tarih ve hafızanın anlatılaştırılması, melezlik ve sömürgeci arzu ve milliyetçilik ve din konularını Soueif'in romanları In the Eye of the Sun ve The Map of Love, ve kısa hikâyeleri Aisha ve Sandpiper'da ele alır. Bu çalışma“Giriş”ve“Sonuç”bölümleri dışında üç ana bölümden oluşur. Birinci ana bölüm iki başlık altında incelenmiştir:“General Background”ve“Ahdaf Soueif: Life and Writings”. İkinci ana bölüm,“Post-Colonialism: A Critical Introduction”, üç başlık altında incelenmiştir:“Definitions and Theory”,“Colonial Discourse Analysis and Edward Said”ve“Rethinking Post-Colonial Criticism”. Üçüncü ana bölüm,“A Post-Colonial Reading of Soueif's Fiction”, üç başlık altında incelenmiştir:“The Strategic Use of Positivist Orientalism”,“Hybridity and Colonial Desire”ve“Vision, History and Islam”. Sömürge sonrası eleştiri okuması yapılırken, yeni bir kavram olan stratejik Oryantalizm uygulanır ve Soueif'in oryantalist söylemi yıkmak için oryantalizmi pozitif ve stratejik bir şekilde kullandığı vurgulanır. Çalışmada Soueif'in roman ve kısa hikâyelerinin Edward Said'in sömürgeci söylem çözümlemesiyle şekillendiği önemle belirtilir ve böylelikle eserlerin disiplinlerarası kurguya dönüştüğü üzerinde durulur. Bu çalışma, sömürge sonrası eleştirel söylem ve bu alanın yeniden incelenmesini birlikte ele alır ve bunun için kültürel özgünlük ve sömürge sonrası kadın hareketlerini derinlemesine tartışır. Tarih okuması ve tarihsel yeniden yazım unsurlarının kadın melez Arap Müslüman roman karakterleri için önemi vurgulanır. Bu çalışma Soueif'in eserlerinde kültür, ırk ve dilbilimsel açılardan melezleğin nasıl tartışıldığını inceler. Aynı zamanda bu çalışma, Müslüman ötekinin temsili ve dini görünürlüğünü Batı söylemindeki ırkçı İslam önyargıları ile birlikte tartışır.
Özet (Çeviri)
This study critically interprets the fiction of Ahdaf Soueif, contemporary Egyptian-British novelist, with a post-colonial perspective and discusses the narrativisation of history and memory, hybridity and colonial desire, and nationalism and religion in Soueif's novels, In the Eye of the Sun and The Map of Love, and short story collections, Aisha and Sandpiper. Apart from“Introduction”and“Conclusion”, the study is composed of three chapters. The First Chapter has two parts:“General Background”and“Ahdaf Soueif: Life and Writings”. The Second Chapter,“Post-Colonialism: A Critical Introduction”has three parts:“Definitions and Theory”,“Colonial Discourse Analysis and Edward Said”and“Rethinking Post-Colonial Criticism”. The Third Chapter,“A Post-Colonial Reading of Soueif's Fiction”has three parts:“The Strategic Use of Positivist Orientalism”,“Hybridity and Colonial Desire”and“Vision, History and Islam”. In constructing a post-colonial critique, a new concept; strategic Orientalism, is employed to offer an important post-colonial understanding and the deconstruction of the orientalist discourse is emphasised by Soueif's positive and strategic use of it. It is stated that the novels and the short stories of Soueif are shaped by Edward Said's colonial discourse analysis, which makes her writings an interdisciplinary fiction. This study eclectically embraces Post-Colonial Criticism and a reconsideration of the theory, and for this aim, cultural authenticity and post-colonial feminism are intensely discussed. The problem of reading history and historical rewriting for hybrid Arab Muslim female characters are emphasised and the study examines how cultural, racial and linguistic hybridity are contested in Soueif's fiction. This study also strenuously questions the racist disavowal of Islam in the discourse of the West alongside the religious visibility and representation of the Muslim Other.