Kargı (Fethiye) ofiyolitinin jeolojisi ve kromit yataklarının oluşumu
- Tez No: 66315
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ KİPMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZ KARGI (FETHİYE) OFİYOLİTİNİN JEOLOJİSİ VE KROMİT YATAKLARININ OLUŞUMU. Batı Toroslarda Kargı (Fethiye-Muğla) civarında yer alan çalışma alanında Paleozoyik'ten Senozoyik'e kadar altı birim yüzeylemektedir. Bu birimler Sedimanter birimler, Kargı Ofiyoliti, Ofiyolitli melanj, Fliş, Neojen ve Alüvyon'dur. Ofiyolit en üst nap dilimini oluşturur. Ultrabazikler ofiyolitli melanjın üzerinde şariyajlı yer almaktadır.Kargı Ofiyoliti çoğunlukla içerisinde tektonit dunit, podiform kromit kütle ve mercekleri içeren tektonit harzburjitlerle temsil edilirler.Bunlar plastik deformasyon ve rekristalizasyon izleri sunarlar. Çalışma alanında yer alan kromit yataklarının dağılımı,tenörü,doğrultusu,dokuları harita üzerine konularak değerlendirilmiştir. Kromit yatakları masif,dissemine (saçınımlı), orbiküler (halkalı), nodüler ve bantlı dokular ve adese (mercek), hortum, kafa, düzensiz,sucuk yapılarda bulunmaktadır. Kromit yataklarının içsel yapısı ile peridotitlerin içsel yapısı uyum içerisindedir. Ultrabazikler aşın serpantinleşmiştir. Serpantinitlerde gerek mikroskopik incelemelerde, gerekse DTA analizleri sonucunda serpantin mineralleri olarak lizardit-krizotil tesbit edilmiştir. Dayk türü kayaçlar ise genellikle piroksenolit ve gabrolardır. Çalışma alanında bulunan kromit yatakları Alpin tipi kromitler bölgesine düşmektedir. ABSTRACT GEOLOGY OF KARGI (FETHİYE) OPfflOLITE OCCURRENCE OF CHROMITE DEPOSITS. There are the six units aged from Paleozoic to Senozoic in the study area which is situated around Kargı (Fethiye-Muğla) in the West Taurus. This units are sedimantary rocks, Kargı ophiolite, ophiolitic melange, flysh, Neogene and alluvion. The ophiolite is the top of the slice of nappes and unconformably overlain by the young sediments. The ultrabasic unit trusted over the ophiolitic melange. Kargı ophiolite is mostly represented by tectonite composed harzburgite in which consist of tectonite composed dunite,podiform chromitite layers and chromitite lenses. The distrubition, the concentration, the orientation, the texture of the ore bodies which are situated in the study area have been appretiated whith putting on the map. The ore bodies occur as massive, disseminated, sporadic lenses, lenses, bands, layers, orbicular, pipe, pudinagge structures. The internal structure of the ore bodies and the internal structure of the peridotite are related in harmonious condition. The ultrabasic rocks are highly serpentinized. Lizardite and chrysotile have been found by the result of XRD determinations and also the microscope researching as a serpentine minerals. Dyke rocks are mainly pyroxenolite and gabbro. The type of the ore deposit is situated in the stuyd area is Alpine-type cromite deposit.
Özet (Çeviri)