Çift çene ortognatik cerrahi sonrası kondil başı değişikliklerinin üç boyutlu değerlendirilmesi
Three-dimensional evaluation of changes of the condylar head after double jaw orthognatic surgery
- Tez No: 663153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN ÖNEM ÖZBİLEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı Le Fort I ve BSSRO içeren çift çene ortognatik cerrahi sonrası kondil başının eksen ve boyut değişikliklerinin incelenmesi, aynı zamanda yüzey çakıştırması yoluyla kondil remodelinginin değerlendirilmesidir. Bireyler ve Yöntem: Çalışmaya iskeletsel Sınıf III deformiteye sahip 15' i kadın 9' u erkek toplam 24 hasta dahil edilmiştir. Hastalardan cerrahiden önce ve 3-9 ay sonra alınan KIBT verileri incelenmiştir. Ölçümler yapılırken 2 adet 3-boyutlu tıbbi görüntü işleme programı (Mimics v.20.0 ve 3-Matic, Materialise, Belçika) kullanılmıştır. Kondil başının yükseklik, derinlik ve genişlik ölçümleri yapılmış, açısal değişiklikleri değerlendirilmiştir. 3B rekonstrüksiyonu yapılan modellerin hacimleri ölçülmüş ve bölgesel yüzey çakıştırması yoluyla remodeling miktarları değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro – Wilk normallik testi ile değişkenlerin dağılımına bakılmış, normal dağılım gösteren değişkenlerin çalışma grubunun pre-operatif ve post-operatif karşılaştırmasında Eşlendirilmiş t-testi, değişkenlerin birbirleri ile ilişkilerini belirlemede Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this retrospective study is to evaluate the angular and dimensional changes of the condylar head after double jaw surgery including Le Fort I and BSSRO, and also to evaluate condylar remodeling through surface superimposition. Subjects and Method: Twenty-four patients (15 female and 9 male) with skeletal Class III deformity were included in the study. CBCT data obtained from the patients before and 3-9 months after surgery were examined. Three-dimensional medical image processing programs (Mimics v.20.0 and 3-Matic, Materialise, Belgium) were used for the condylar measurements. The height, depth and width of the condylar head were measured and its angular changes were evaluated. The volumes of the 3D reconstructed models were calculated and the remodeling amounts were evaluated through regional surface superimposition. For the statistical analysis of the data, the distribution of variables was examined with the Shapiro - Wilk normality test. The Paired t-test was used for the pre-operative and post-operative comparison of the variables with normal distribution, and the Pearson correlation test was used to determine the relationships of the variables with each other.