Dindarlığın evlilik doyumu üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigating the effect of the religiosity on marital satisfaction
- Tez No: 663157
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Evlilik doyumu, eşlerin kendi evliliklerini genel olarak değerlendirdiğinde, evliliklerinden elde ettikleri hissi durum ve evliliklerine dair zihinsel algıları olarak tanımlanabilir. Cinsiyet, yaş, evlenme yaşı evlilik süresi, ekonomik durum, çocukların sayısı ve eğitim durumu gibi evlilik doyumunu etkileyen pek çok demografik faktör bulunmakla birlikte dindarlık da evlilik doyumunu etkileyen değişkenlerden birisidir. Bu araştırmada, bireylerin dini motivasyon ile evlilik doyumu düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda, bireylerin evlilik doyumu düzeylerinin cinsiyet, evlilik süresi, çocuk sayısı, eğitim durumu ve ekonomik durumlarına göre farklılaşıp farklılaşmadığı ve dindarlık ile evlilik doyumu arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmamız üç bölümden oluşmaktadır; evlilik ve evlilik doyumu, din, dindarlık ve aile, araştırma bulguları ve yorumları. Araştırmanın evrenini, 2020 yılı Kayseri ili, Kocasinan ve Talas merkez ilçelerinde yaşayan evli bireylerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise çeşitli meslek gruplarına mensup, farklı ekonomik seviye ve eğitim seviyesine sahip, farklı yaş gruplarından 137'si kadın, 73'ü erkek 210 katılımcıdan oluşmaktadır. Örnekleme alınan katılımcılar olasılıksız örnekleme yöntemlerinden gelişigüzel örnekleme yoluyla seçilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler Sosyal Bilimler İstatiksel Paket Programı (SPSS) 21.0. ile çözümlenmiştir. Veri toplama araçları olarak; Evlilik Doyum Ölçeği ve Deruni Dindarlık Ölçeği kullanılmıştır. Kayıp veride örüntü olup olmadığı Little's MCAR testi ile irdelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, evlilik doyumu ile cinsiyet, evlilik süresi, ekonomik durum, çocukların sayısı ve eğitim durumu değişkenleri arasında anlamlı bir farklılığa ulaşılamamıştır. Ayrıca dindarlık ile evlilik doyumu arasında anlamlı bir farklılığa ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Marital satisfaction can be defined as the mental perception of spouses about their own marriage and the feeling that they get from the marriage when evaluating the marriage in general. Altough there are many demographic factors like gender, age, marital age, duration of marriage, economic status, the number of children and education level, religiosity is also one of the variables that affects the marital satisfaction. This study aimed to examine the relationship between the religious motivation and the marital satisfaction level of individuals. For this purpose, it has been examined whether the levels of marital satisfaction of individuals differ according to the gender, duration of marriage, number of children, educational status and economic status, and whether there is a relationship between religiosity and marital satisfaction. The study consists of three sections; marriage and marital satisfaction, religion, religiosity and family, findings and interpretations. The population of our study consists of married people living in Kocasinan and Talas, Kayseri. The sample of the study consists of 137 females and 73 males, 210 people in total, from different groups of age, from various occupations with different economic and education level. Participants were selected by random sampling methods being one of the improbable sampling methods. The data collected in the scope of research is solved by Social Sciences Statistical Packet Program (SPSS) 21.0. Marital Life Scale and Deruni Religiosity Scale were used as Data Collection Means and it was examined by Little's MCAR test. According to the findings obtained in the study, there was no significant difference between gender, duration of marriage, number of children, educational status, economic status, and marital satisfaction. In addition, there was no significant difference between the religiosity and marital satisfaction