Dindarlığın evlilik doyumu ve depresyon ile ilişkisi (Bolu örneği)
The relationship of religiosity with marital satisfaction and depression (Bolu example)
- Tez No: 833433
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İBRAHİM YEĞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma dindarlığın, evlilik doyumu ve depresyon ile ilişkisini incelemektedir. Bu bağlamda, cinsiyet, yaş, gelir düzeyi, eğitim durumu, evlilik süresi gibi kişisel ve demografik özellikler açısından da aralarındaki ilişki ele alınmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel ve betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Bolu'da ikâmet eden 305 evli birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Dindarlık Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Evlilik Yaşamı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Üç ana başlıktan oluşan çalışmada ilk bölümde kavramsal çerçeveye yer verilmiştir. Bu bölümde dindarlık, evlilik doyumu ve depresyon kavramları ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde çalışmanın modeli, evreni, veri toplama araçları, verilerin toplanması hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın neticesinde elde edilen bulgular ve bunlara yönelik değerlendirmeler bulunmaktadır. Araştırmanın bulgularına göre Dindarlık ile Evlilik Doyumu arasında anlamlı herhangi bir ilişki bulunamamıştır. Dindarlık ile Depresyon arasında negatif yönde düşük derecede anlamlı bir ilişki söz konusudur. Aynı zamanda Evlilik Doyumu ve Depresyon arasında da negatif yönlü düşük derecede anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between religiosity and marital satisfaction and depression. In this context, the relationship between them in terms of personal and demographic characteristics such as gender, age, income level, education status, marriage duration was discussed. In the study, relational and descriptive survey model, one of the quantitative research methods, was used. The sample of the study consists of 305 married individuals residing in Bolu. In the study, Religiosity Scale, Beck Depression Scale, Marital Life Scale and Personal Information Form were used as data collection tools. In the study, which consists of three main titles, the conceptual framework is included in the first part. In this section, information about the concepts of religiosity, marital satisfaction and depression is given. In the second part, information was given about the model of the study, its universe, data collection tools, data collection. In the third part, there are the findings obtained as a result of the research and the evaluations for them. According to the findings of the study, no significant relationship was found between Religiosity and Marital Satisfaction. On the other hand, there is a low degree of significant negative relationship between Religiosity and Depression. There is also a significant negative relationship between Marital Satisfaction and Depression