Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan bireylerdeki uyumsuz şemaların alkol ve madde aşerme düzeyleri üzerine etkisi
Effects of early maladaptive schemas in individuals with substance use disorder on their craving levels
  1. Tez No: 663164
  2. Yazar: MUAZZEZ SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Erken dönem uyumsuz şemalar ile alkol/madde aşerme düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılan bu araştırma; madde/alkol kullanım bozukluğu olan (n = 44), madde/alkol kullanım bozukluğu olmayan (n = 51) ve madde/alkol kullanmayan (n = 47) bireylerin gönüllü katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Young Şema Ölçeği – Kısa Form 3 ve madde/alkol aşerme ölçeği tüm katılımcılar tarafından doldurulup varyans analizleri ve korelasyon testleri kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre katılımcıların aşerme düzeyleri ile erken dönem uyumusz şema (yüksek standartlar şema alanı hariç) puanları arasında pozitif yönde ve anlamlı bir korelasyon olduğu görülmüştür. Ayrıca katılımcıların şema puanları değerlendirildiğinde, 14 şema alanının 10'unda gruplar arası anlamlı derecede farklılaşmaya rastlanmıştır. Araştırma sonuçları ve sınırlılıkları ilgili literatür göz önünde bulundurularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between early maladaptive schemas and drug craving level. For this purpose, individuals with substance use disorder (n =44), without substance use disorder (n = 51) and non-users (n = 47) participated in the study. Young Schema Questionnaire – Short Form 3 and alcohol/drug craving scale were filled by all of the participants. Then, variance analysis and correlation tests were used to evaluate scores. According to the results; the participants' early maladaptive schemas (except unrelenting standards) and craving scores are positively and significantly correlated with each other. The results also showed that, 10 of the 14 early maladaptive schema scores are significantly different between the groups. The results and limitations were discussed considering the related literature.