Aktif güneş prominensleri'nin 3-boyutlu yapısını belirlemek için bilgisayar destekli bir metod
A Computer aided method for determining the 3-dimensional structure of active solar prominences
- Tez No: 66319
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÖKTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZ Aktif Güneş Prominensleri'nin 3-Boyutlu Yapısını Belirlemek İçin Bilgisayar Destekli Bir Metod Teknoloji geliştikçe gözlemsel çalışmalarda elde edilen datanın süratli ve doğru bir şekilde indirgenmesi, bazı durumlarda datanın simulasyonunun veya animasyonunun gerekmesi bilgisayar kullanımım kaçınılmaz kılmaktadır. Elinizdeki çalışmanın da bir anlamda yukarıda saydığımız gereksinimlere ve bunların uygulamasına bir örnek olacak şekilde hazırlanmasına gayret edilmiştir. Bu çalışmada ortaya konan metod, belirli bir gözlem tekniği ve bazı varsayımlar altında, Güneş Krvmogfejd'nde gözlenen bir Aktif Prominens 'e ait fotoğrafik görüntülerden itibaren bu plâzmik yapının 3-Boyutlu bir modelinin ortaya konabileceğini göstermektedir. Metod, bilgisayarda bir dizi görüntü-işleme aşaması yardımıyla hazırlanan ve 7 adet sayısal prominens görüntüsünden oluşan suni bir data setine uygulanarak, prominens plâzmasının bilgisayar ortamında etkileşimli bir 3-Boyutlu modeli elde edilmiştir. Metodun uygulanması sırasında kullanılan üç bilgisayar programı, tarafımızdan geliştirilerek MS DOS veya Windows 3.x/95 MS DOS Prompt ortamında çalışabilecek şekilde derlenmiştir. Bu programlar, kullanılan data seti ve bazı sayısal prominens görüntüleri ile beraber, bir diskete yüklü halde çalışmanın bir eki olarak okuyucuya sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Computer Aided Method for Determining the 3-Dimensional Structure of Active Solar Prominences As technology progresses, the need to process data obtained by observational methods quickly and correctly, and the need for the simulation or animation of data at times, makes the use of computers unavoidable. This work is, in a way, intended to be an example of the above-mentioned need, and its application. The method set forth in this work shows that, starting with photographs of an Active Prominence observed in the Solar Chromosphere in the light of certain observational techniques and certain preconceptions, a 3-Dimensional model of this plasmic structure can be displayed. An interactive, 3-Dimensional computerized model of the prominence plasma has been created by applying the method to an artificial set of data made up of seven digital prominence images obtained with the help of several image processing steps on the computer. The three computer programs used in the application of the method have been developed to work in an MS DOS, or Windows 3.x/95 MS DOS Prompt environment. These programs, together with the data set used and some digital prominence images, are being presented to the reader on a floppy diskette with this study.