Aktif güneş enerjili sistemlerde F-chart yöntem ile enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis with F-chart method in active solar systems
- Tez No: 940556
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNERHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez çalışması, bir aktif güneş enerjisi su ısıtma sisteminin enerji ve ekserji analizi için yeni bir yöntem sunmaktadır. F-chart yönteminin denklemlerinden türetilen yeni boyutsuz enerji ve ekserji sayıları (EV,〖EV〗_ek) ve güneşten yararlanma oranları, enerji ve ekserji cinsinden (F,F_ek) tanıtılmıştır. Bu sayılar kullanılarak sistemin boyutlandırması gerçekleştirilmiştir. Kolektör ve tüm sistemin yıllık enerji ve ekserji verim değerlerinin, boyutsuz sayılarına bağlı olarak mevsimsel değişimleri grafik halinde gösterilmiştir. EV ve EV_ek sayıları, sistemin enerji ve ekserji verimi miktarları ile ters orantılı bir şekilde değişim göstermektedir. Bulgular, sistemin düşük yıllık F değerlerinin yanı sıra (10 m² gerekli kolektör alanı ile 0,57) daha yüksek F_ek değerleri (0,71) gösterdiğini ve enerji dönüşümünün tam verimli olmamasına rağmen, sistemin yararlı iş potansiyeline sahip olabileceğini göstermektedir. Yüksek F_ek değeri ve düşük F değerleri genel enerji kullanım verimliliğini sınırlasa bile, kalan enerjinin iş yapma kabiliyetini vurgulamaktadır. Kolektör alanı arttıkça, güneşten yararlanma enerji ve ekserjetik oranları değerleri iyileşir; ancak bu değerler belirli bir noktadan sonra azalır. Daha küçük kolektör alanları birim alan başına EV ve EV_ek sayılarını maksimize etmede daha etkiliyken, daha büyük alanlar, F ve F_ek değerlerini artırır. Boyutları 3 ila 4 m² arasında olan kolektörler tüm ölçütler arasında bir denge kurarken, 8 m² civarında bir kolektör önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces a new energy and exergy analysis method for an active solar heating system for water. New dimensionless energy and exergy numbers (EV,EV_ek) and solar utilization (F) and exergetic (F_ek) ratios derived from the equations of the F-chart method are introduced, and the system is resized using these numbers. The yearly energy and exergy efficiency values of the collector and the entire system and their seasonal variations depending on their dimensionless numbers are shown graphically. The number of EV and EV_ek varies inversely proportional to the energy and exergy efficiency of the system. The findings show that the system shows low F values (0.57 with a 10 m² necessary collector area) and higher values of F_ek (0.71). The system may have practical work potential, indicating that the energy conversion could be more efficient. The high F_ek value and low F values emphasize the ability of the remaining energy to do work, even if it limits the overall energy use efficiency. As the collector area increases, the values of solar utilization and exergetic ratios improve, but these values decrease after a certain point. Smaller collector areas are more effective in maximizing EV and EV_ek values per unit area, while larger areas increase F. Collectors between 3 and 4 m² in size strike a balance between all criteria, while a collector of around 8 m² is proposed.