Açık sistem mimarisi ve istemci/sunucu modeli
- Tez No: 66320
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Öz AÇIK SİSTEM MİMARİSİ VE İSTEMCİ/ SUNUCU MODELİ Kişisel bilgisayarlar 70'li senelerin sonlarına doğru başlamış ve özellikle de iş ortamlarında büyük kabul görmüştür, kısa süre içersinde büyük teknolojik gelişmeler göstermeleri, bir çok terminal ve mainframe kullanıcısını güncel ve iş hayatına yönelik işlerini bu tip daha küçük fakat verimli kişisel bilgisayarlar üzerinde yapmaya yönlendirdi. 80'lı yıllarla iş dünyasının değişen istekleriyle istemci / sunucu yapıları ve bununla beraber açık sistemler boy göstermeye başladı. Bu çalışmada özellikle veritabanları, işletim sistemleri ve bunlara bağlı olarak kullanılan donanımlar üzerinde durulmuştur. Veritabanlarının dağıtık olma özellikleri, kapasiteleri, hızları ve diğer sistemler ile uyuşumları, işletim sistemlerinin kapasiteleri, güvenlik sınırları araştırılmıştır. Personel sistemi uygulaması geliştirilerek kurum ve işyeri bazında görev, unvan, öğrenim v.b. takibi yapılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
-V- ABSTRACT OPEN SYSTEM ARCHITECTURE AND CLIENT / SERVER MODEL Personel computers begins to appear at the end of 1970's and especially accepted at business enviroments. They made a big technologic attemp in a short period of time and a lot of terminal and mainframe users begins to work at personel computers which are more favorite and suitable for business that are small but efficient. At 80's as the business enviroment necessity begins to change client / server model and open systems begins to appear. In this project especially worked in databases, operating systems and hardware about these. Distributed databases, speeds and compatibility with the other systems, operating system capacity and their security levels searched. Personnel system is made to follow duty, rank, education etc. in the base of work and company.