Female education as a path to family health - is it a panacea? evidence from Turkish health surveys
Aile sağlığına giden bir yol olarak kadın eğitimi - her derdin ilacı mı? Türkiye sağlık araştırmalarından elde edilen bulgular
  1. Tez No: 663200
  2. Yazar: AYŞENUR AHSEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN CAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
1997 yılında uygulamaya konulan temel eğitim reformu kadınların ortaokul mezuniyetleri üzerinde belirgin bir artışa sebep oldu. Bu artışın oluşturduğu doğal deney koşullarından faydalanarak kadın eğitiminin kendisinin ve çocuklarının sağlığını etkileyen kararlarının ve sağlık çıktılarının üzerindeki nedensel etkisini araştırmayı amaçlıyoruz. Bu çalışmada reformun etkisini geçerliliği ispatlandıktan sonra süreksiz regresyon tasarımının argümanlarını takip ederek araç değişkenler yöntemini kullanıyoruz. Sonuçlarımız en az ortaokul mezunu olmanın kadınların doğum kontrol yöntemi kullanmakla ilgili kararları üzerinde etkisi olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda kadının eğitimi, doğum öncesi bakım talebinin zamanlaması ve sıklığı üzerinde de önemli bir etkiye sahip gözüküyor. Kadınların sağlık hizmeti aldıkları kurumlarla ilgili tercihleri de ortaokul eğitiminden etkilenmiş gözüküyor. Örneğin bulduğumuz bazı kanıtlar doğum öncesi bakım ve doğum için yapılan tercihlerin eğitimle beraber kamu sağlık kurumlarının lehine değiştiğini, özel sağlık kurumlarının görece daha az tercih edildiğini gösteriyor. Buna ek olarak kadınların birinci basamak sağlık hizmeti sunan aile hekimlerini tanıma ihtimallerinin de ortaokul eğitimiyle beraber azaldığını gözlemledik. Kadınların daha sağlıklı bir vücut kitle endeksi aralığında kalma ihtimalindeki artışla beraber, annenin ortaokul eğitiminin bebeklerin düşük bir kilo ile doğma olasılığını da azalttığını ve çocukların antropometrik ölçümlerinde de iyileşmelere sebep olduğuna dair deliller sunduk. Bulgulara bakarak ortaokul eğitiminin etkisinin kadınların farklı boyutlardaki ve özellikle de çocukları ilgilendiren sağlık kararlarını etkilediği sonucuna vardık. Babanın eğitimindeki değişimi kullanarak da analizlerin tekrarlanmasıyla, bulunan ebeveyn eğitiminin etkisinin cinsiyetten bağımsız olmayabileceğini ortaya çıkardık.
Özet (Çeviri)
The compulsory schooling reform introduced in 1997 had a substantial effect on the middle school graduations of women. By taking advantage of this natural experiment, we aim at investigating the impacts of women education on health-related decisions and health outcomes for themselves and their children. After confirming the validity of the reform effect, we used an instrumental variable approach following the fuzzy regression design. Results reveal that middle school education contributes to the possibility of using contraceptive methods and has a significant impact on the timing and frequency of antenatal care demand. We also observed modifications in healthcare preference over institutions caused by middle school education. Evidence suggests a shift from private to public preference over institutions for antenatal care and delivery and an adverse education effect on acknowledging their family physician as a primary health service provider. Together with the improvements observed in the likelihood of being in a healthy BMI range for women, we find that middle school education of mothers reduces the probability of born with low birth weight and supports higher anthropometric measures for children. Based on these results, it is concluded that the impact of middle school education can be identified on the various dimensions of decision-making for women in the different spheres of health, with specific importance given to the consequences of child health of these decisions. We have also checked for the exogenous effect of father education, and results suggest that the parental education effect on children found may not be gender-neutral.