Kayseri'ye yerleşen geçici koruma altındaki Suriyelilerin Eskişehir Bağları semtinin gettolaşma sürecinin başlaması üzerindeki etkisi
Impact of temporary protected Syrians settled in Kayseri on the start of ghettoization process of Eskişehir Bağları district
  1. Tez No: 663207
  2. Yazar: KUTLUAY YAĞMUR KURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVAL KARANFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kayseri ilinin Melikgazi ilçesine bağlı 'gecekondu önleme bölgesi' olan ve zamanla Türkiye'nin çeşitli kırsal alanlarından aldığı iç göçlerle şekillenen Eskişehir Bağları semti, dış göçler için de tercih edilir hale gelmiştir. Bu çalışmada, Eskişehir Bağları semtine Suriyeli göçmenlerin göç etmesi ile gettolaşma sürecinin başlama durumu ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda son 8 yıldır bu bölgede yaşayan ve bu süreç içerisinde semtte görülen değişimlere şahit olmuş ve günümüz ile son 8 yıllık süreci kıyaslayabilecek yerli halk ile görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerde semt genelinde yaşanılan değişimlerin neden ve nasıl olduğunu anlamlandırabilme ve bu süreci yorumlayabilme amacı güdülmüştür. Bu nedenle de nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Görüşmeler, açık uçlu yarı yapılandırılmış sorular ile yüz yüze yapılmıştır. 2011 Suriye iç savaşı sonrası başlayan Suriyeli göçmenlerin semte göç süreci günümüzde halen devam ettiği için çalışmanın yaklaşımı olarak durum çalışması kullanılmıştır. Semti oluşturan Osmanlı, Danişmend ve Selçuklu mahallelerinde aldığı dış göçlerin etkisi ile farklı etnik yapılı bireylerin olması ve göç sürecinin aktif olması sebebiyle örneklem olarak semtte yaşayan Türkler seçilmiştir. Örneklem belirlemede öncelikle anahtar kişi olarak semtin üç mahallesinin muhtarları seçilmiştir. Mahalle muhtarlarına ulaştıktan sonra kartopu örneklemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular şunu göstermiştir: Semtte hakim olan farklı yapı içerisinde Suriyelilerin sayısı, Afgan ve Türkmen göçmen sayısına göre fazla olması ve göç sürecinin hâlâ devam ediyor olması değişimleri kaçınılmaz kılmıştır. Afgan ve Türkmen göçmenlerin birçoğunun yasal haklarını henüz kazanamamış olması ve yaşam şartlarının iyi olmaması sebebiyle semt genelinde değişimlere sebep olmamış, düzeni bozmamışlardır. Suriyeli göçmenlerin sebep oldukları değişimlerden dolayı semti terk etmeye başlayan Türk aileler olmuştur. Yapılan görüşmeler sonucunda, Eskişehir Bağları semtine Suriyelilerin göç etmeye başlamaları devamında ise zamanla kendi düzenlerini kurmaya yönelik girişimlerde bulunmaları ve bu girişimlerin sonuçları doğrultusunda değişimlerin yaşanması gettolaşma sürecinin sızma ve işgal aşamalarının yaşandığını ancak günümüzde hala tam anlamıyla ele geçirme sürecinin gerçekleştirilemediği yorumu yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
Eskişehir Bağları district, which is a 'slum prevention zone' in Melikgazi district of Kayseri province and is shaped by internal migrations from various rural areas of Turkey over time, has become preferred for external migrations. In this study, it was tried to reveal the beginning of the ghettoization process with the migration of Syrian migrants to Eskişehir Bağları district. For this purpose, the locals who have lived in this region for the last 8 years and witnessed the changes seen in the neighborhood during this process and interviews were held with local people who can compare the process between today and the last 8 years. In the interviews, it was carried out to understand why and how the changes experienced throughout the district were made and to interpret this process. For this reason, qualitative research method was preferred. Interviews were conducted face-to-face with open-end semi-structured questions. Since the migration process of Syrian migrants to the district, which began after the Syrian civil war in 2011, is still going on today, the situation study has been used as the approach of the study. Turks living in the district were selected as examples due to the influence of the external migrations received in the Ottoman, Danishmend and Seljuk neighborhoods that constituted the district and because there were individuals of different ethnic structures and the migration process was active. In sampling, the governors of the three neighborhoods of the district were chosen as the key person. After reaching the neighborhood governors, snowball sampling was used. The findings obtained as a result of the analysis of the data obtained showed that the number of Syrians in the different structures prevailing in the district, the number of Afghan and Turkmen migrants is high and the migration process is still ongoing, making changes inevitable. Since many Afghan and Turkmen migrants have not yet earned their legal rights and their living conditions are not good, they have not caused changes and disturbed order throughout the district. There have been Turkish families who have started to leave the neighborhood due to the changes caused by Syrian migrants. As a result of the negotiations, it was commented that syrians began to migrate to Eskişehir Bağları and that they made attempts to establish their own order over time and that the ghettoization process was infiltrated and occupied in line with the consequences of these initiatives, but that the process of fully seizing it could not be carried out today.