Türk resminde 1980-2000 yılları arasında soyutlanmış figürlü kompozisyonlar
Compositions with abstracted figures in Turkish painting between 1980-2000
  1. Tez No: 663212
  2. Yazar: ESRA ALGIN
  3. Danışmanlar: PROF. HAKİME NUR GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmada“Türk Resminde 1980-2000 Yılları Arasında Soyutlanmış Figürlü Kompozisyonlar”kuramsal bir çerçevede incelenmiştir. Türkiye'de 1980-2000 yılları arasında Türk resim sanatında soyutlanmış figürlü kompozisyonları değerlendirmeyi amaçlayan bu çalışma, yirmi yıllık süreci kültürel ve sosyal iklimin değişimi bağlamında ele alıp incelediği için tarihsel bir arka plan sunumunu da gerekli kılmıştır. Bu nedenle bu araştırma, Türkiye Cumhuriyeti'nin 1980'den önce ve sonra yaşadığı sosyo-kültürel değişimlerin Türk sanatı bağlamında çözümlenmesi ve figürün yapıtlar üzerinde farklılaşarak nasıl soyutlandığının, nasıl bir noktaya geldiğinin anlaşılması açısından önemlidir. Araştırma 1980-2000 yılları arası çağdaş Türk resim sanatında figüratif soyutlama yapan sanatçılar ve eserleri ile sınırlıdır. Tez, beş ana başlıktan oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde; araştırmanın amacı, kapsamı, önemi, yöntemi, varsayımları, kapsam ve sınırlılıkları, veri toplama araçları yer almaktadır. İkinci bölümde;“Soyut, Soyutlama ve Figür”ana başlığı kapsamında, soyut sanatın ortaya çıkışı, gelişimi, soyut sanat akımları, Türk resminde figür ve figüratif eğilimler kısaca incelenmiştir. Üçüncü bölümde,“Türkiye'de Sosyo-Kültürel Değişikliklerin Türk Resim Sanatına Etkisi”incelenmiştir. Yine 1980-2000 yılları arasında Türk resim sanatında öne çıkan sanatçılar ve Türk resmini derinden etkileyen konular da bu başlık altında değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde, yedi Türk ressam ve eserleri tez kapsamına alınmıştır. Beşinci bölümde ise, tez kapsamında yapılan çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the“Compositions With The Abstracted Figures İn Turkish Painting Between 1980-2000”in a theoretical framework. This study aimed abstracted figurative compositions assessment of Turkish art from 1980-2000 years in Turkey, the twenty-year period of cultural and historical background presentation for which are to analyze the context of the changing social climate it has made it necessary. Therefore this research, before 1980 the Republic of Turkey and then lived in socio-cultural are to be resolved in the context of Turkish art and of how isolated differentiating the figure works, how important it is understood that come to a point. The research is limited to the artists and their works who made figurative abstraction in contemporary Turkish painting between 1980-2000. The thesis consists of five main titles. In the first part of the thesis; The purpose, scope, importance, method, assumptions, scope and limitations of the research, data collection tools are included. In the second part; Under the main title of“Abstract, Abstraction and Figure”, the emergence and development of abstract art, abstract art movements, figure and figurative trends in Turkish painting are briefly examined. In the third chapter,“The Influence of Turkish Painting Socio-Cultural Change in Turkey”were investigated. Again, the artists who came to the fore in Turkish painting art between 1980-2000 and the subjects that deeply affected Turkish painting were also evaluated under this title. In the fourth chapter, seven Turkish painters and their works are included within the scope of the thesis. The fifth chapter includes the studies on it.