Meme kanserinde topoizomeraz II alfa pozitifliği ile HER-2 ve hormon reseptör ilişkisinin araştırılması.
Investigation of the relationship between topoisomerase II alpha positivity and HER-2 and hormone receptor in breast cancer.
- Tez No: 663232
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
GİRİŞ: Meme kanserinde Topo II alfa ekspresyonunun hormon reseptör negatifliği, Her-2 ekspresyonu ve yüksek proliferasyon belirteçleri gibi kötü prognostik faktörlerle ilişkisi olduğunu gösterir çeşitli çalışmalar vardır. Son yıllarda Topo II alfa ekspresyonu olan tümörlerde antrasiklin yanıtının iyi olduğunu gösteren çalışmaların ardı ardına yayınlaması ile bu konuya ilgi artmıştır. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmaya Şubat 2008 ile Ocak 2012 yılları arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniğinde takibi yapılan 49 meme kanseri hastası dahil edilmiştir. Topo II alfa ekspresyonu immunhistokimyasal olarak değerlendirilmiş, nükleer boyanma oranı >%10 saptanması pozitiflik olarak kabul edilmiştir. Hastaların patoloji raporlarında kayıtlı bulunan ER, PR ve Her-2 ile Topo II alfa ekspresyonu arasındaki ilişkinin gösterilmesi amaçlanmıştır. BULGULAR: Hastaların ortalama yaşı 55 (sınırlar 31-80) idi . Histopatolojik olarak 42 hasta (%85.7) İDK histopatolojik alt tipindeydi. Yedi hasta Evre I, 20 hasta Evre II, 15 hasta Evre III ve bir hasta Evre IV idi. Altı hasta lokal ileri evre olarak değerlendirildi ve neoadjuvan kemoterapi verildi. Topo II alfa eksoresyonu 15 hastada (%30.6) pozitif saptandı. Topo II alfa pozitif saptanan 15 hastanın üçünde (%20) Her-2 da pozitif bulundu. Topo II alfa ekspresyonu ile hormon reseptör ve Her-2arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Ayrıca meme kanserinde prognostik rolü olan diğer belirteçlerden tümör gradı, çapı, lenf nodu pozitifliği ve tutulan lenf nodu sayısı, lenfovasküler invazyon ve menapozal durum ile Topo II alfa arasında anlamlı ilişki gösterilemedi. TARTIŞMA: Meme kanserinde Topo II alfa pozitifliğinin prognostik rolü tartışmalıdır, ancak kötü prognozla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Ancak hormon reseptör negatifliği ve Her-2 pozitifliğiyle ilişkilendirilmektedir. Son yıllarda özellikle prediktif değeri üzerinde durulmaktadır. Topo II alfa ekspresyonunun antrasiklin cevabını predikte ettiği gösterilmiştir. Bu çalışmada Topo II alfa ekspresyonu ile ER, PR ve Her-2 arasında arasında ilişki gösterilememiştir. Ayrıca diğer prognostik parametrelerle de bağlantısı saptanmamıştır. Ancak bu bulguyu destekleyecek daha çok hasta sayısı ve homojen hasta grupları içeren çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: There are many studies that shows tumors overexpressing Topo II alpha have relationship with poor prognostic parameters like hormon receptor negativity, high expression of Her-2, high proliferation indexes. In recent years, also there is an interest that these tumors have better response to anthracyclines. In our study we aimed to show the expression of this enzyme in our beast cancer patients and relationship between Topo II alpha and hormon receptor and Her-2 status. MATERIAL AND METHODS: Fourty-nine breast cancer patients who were followed at Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education And Training Hospital Medical Oncology clinic between February 2008 and January 2012 were enrolled into this study. Topo II alpha expression was categorized according to cell numbers showing nuclear staining, expression higher than %10 was accepted as positive and others negative. RESULTS: Median age of all patients was 55 years (range 31-80). Histopathologically 42 patients (%85.7) were diagnosed as IDC. Twenty patients were stage I, 20 patients were stage II, 15 patients were stage III, only one tatus. patient was stage IV. Six patients were classified as clinically, localy advenced breast cancer and given neoadjuvant chemotherapy. Topo II alpha expression was positive in 15 (%30.6) patients. Three (%20) patients among 15 patients showing Topo II alfa expression had also Her-2 expression. There was not statistically significiant relationship between Topo II alpha expression and ER, PR receptor status or Her-2 positivity. Also there was not a relationship between Topo II alpha expression and other prognostic parameters like tumor grade, diameter, lymph node positivity, increased number of lymph nodes, lymphovascular invasion and menopousal status. DISCUSSION: The prognostic role of Topo II alpha expression in breast cancer is controversial but there is an interest in predictive volue of Topo II alpha. It seems that Topo II alpha expresion shows anthracycline response. In this study there was not a relationship between Topo II alpha and hormon receptor status- Her-2 positivity and other prognostic parameters. However there is a need to confim this findings in larger and homogenous patients groups.