Servikal distoninin değerlendirilmesinde yeni bir yöntem
A new method for the evaluation of cervical dystonia
- Tez No: 663234
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Servikal distoninin değerlendirilmesinde kullanılan klasik ölçüm yöntemleri klinisyenin görsel algısına ve hastanın hastalığı ile ilgili iç görüsüne dayanmaktadır. Kullanılan skalaların, çalışmalarla ve uzun yıllar deneyimle geçerlilikleri kanıtlanmış olmalarına rağmen, değişik değerlendiricilerin aynı hasta için farklı sonuçlar elde etmesine neden olabilecek metrik olmayan yapıdadırlar. Çalışmamızda, derinlik algılayıcı kamera ile baş-boyun postürünün açılar aracılığıyla metrik ölçümünü yapmayı ve servikal distonide objektif ölçüm yapan yeni bir yöntem geliştirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda servikal distonilerin objektif, vizüel bir yöntemle değerlendirilmesi ve matematik sonuçların elde edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla 40 sağlıklı denekte, derinlik ölçümü özelliğine sahip bir kamera ve buna uygun olarak yazılmış özel bir program ile baş-boyun postürü sanal ortama aktarılarak kayıtlandı. Amaca uygun hazırlanmış bir yazılım ile baş-boyun-gövde arasındaki açılar ölçüldü. Elde edilen veriler klasik açıölçer verileri ile karşılaştırıldı. Ölçüm yönteminin hata payı +/- 3 derece olarak hesaplandı. Cihaz ile 22 servikal distonili olgu istirahatte ve hareketle (el açma-kapama) ölçüldü. Aynı olgulara dört yönden 20 saniyelik videolar çekildi. Videonun ilk 10 saniyesi istirahatte, son 10 saniyesi hareketle kayıt edildi. Hareket bozuklukları konusunda uzman iki farklı otör videoları izleyerek olguları değerlendirdi, TWSTRS ve Tsui Skalası'na göre puanlandırdı. Cihaz verileri, otör 1 ve otör 2 verileri ile karşılaştırıldı. BULGULAR: İlk ölçümlerimizde sistemin, başın ön ve arkaya hareketlerinin ölçümünde yetersiz olduğunu tespit ettik. Torsiyon ve lateral ölçümlerde 10-20 derecelerde +/- 3 derece hata payı ile ölçüm yapılabildi. Cihaz tarafından ölçülen rotasyon açısı (istirahatte ve hareketle) otör 1 ve otör 2 tarafından belirlenen tahmini rotasyon açısı ile karşılaştırıldı. Üç grup beraber değerlendirildiğinde sınıflar arası korelasyon katsayısı (interclass corelation coefficient) istirahatte 0,799 (%79,9), hareketle 0,784 (%78,4) olarak hesaplandı. Otör 1 ve otor 2 kendi aralarında karşılaştırıldığında ise korelasyon katsayısı istirahatte 0,717 (%71,7), hareketle 0,692 (%69,2) şeklinde hesaplandı. Cihaz verileri ile otör 1'in verilerinin daha uyumlu olduğu görüldü. Cihaz, otör 1 ve otör 2 TWSTRS verileri üçlü karşılaştırıldığında değerlendiriciler arası uyum istirahatte 0,6-0,8 (substantial) hareketle 0,6-0,8 (substantial) olarak belirlendi. Cihaz, otör 1 ve otör 2 Tsui verileri karşılaştırıldığında değerlendiriciler arası uyum istirahatte 0,6-0,8 (substantial), hareketle 0,4-0,6 (moderate) olarak bulundu. SONUÇ: Kinect kamera yazılım sistemi, servikal distonide istirahatte ve hareketle başboyun postürü için objektif veriler sağladığından, servikal distonili hastaların kinematik değerlendirmesinde hassas bir araçtır. Bu sistemin servikal distonili hastaların tanısında ve tedavi takibinde yararlı olacağını düşünüyoruz. Sistemin kısıtlı olduğu yönler açısından geliştirilmesi gerekmektedir ve hareket analizi alanında farklı teknolojilerle yapılacak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Mevcut distoni ölçekleri için kılavuzlar ve eğitim araçları geliştirilerek değerlendiriciler arasındaki uyumun arttırılmasına ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Classical measurement methods used in the evaluation of cervical dystonia are based on the visual perception of the clinician and the patient's insight about the disease. Although the scales used have proven their validity with many years of experience, they are nonmetric, which may cause different assessors to get different results for the same patient. In our study, we aim to measure the head and neck posture by means of angles and to develop a new method that makes objective measurement in cervical dystonia. Materials and Methods: In our study, we aimed to evaluate cervical dystonia with an objective, visual method and to obtain mathematical results. For this purpose, head and neck posture of 40 healthy subjects was transferred to the virtual environment and recorded with a camera with depth measurement feature and a special computer program. The obtained data were compared with classical protractor data. The margin of error of the measurement method was calculated as +/- 3. 22 cases with cervical dystonia were recorded at rest and with movement (hand opening-closing) with this method. In the same cases, 20-second videos were taken from four directions. The first 10 seconds of the video were recorded at rest and the last 10 seconds with motion. Two experts on motion disorders watched the videos and evaluated the cases, scored them according to TWSTRS and Tsui Scale. Device data, author 1 and author 2 data were compared. Results: In our first measurements, we found that the system was insufficient in measuring the anterior and posterior movements of the head. In torsion and lateral measurements, it was possible to measure with an error of +/- 3 degrees at 10-20 degrees. The rotation angle measured by the device (at rest and with movement) was compared with the estimated rotation angle determined by author 1 and author 2. When the three groups were evaluated together, the interclass corelation coefficient was calculated as 0.799 (79.9%) at rest and 0.784 (78.4%) with movement. When the author 1 and author 2 were compared, the correlation coefficient was calculated as 0.717 (71.7%) at rest and 0.692 (69.2%) with movement. It was observed that the device data and the data of the author 1 were more compatible. When device, author 1 and author 2 TWSTRS data were compared in triplicate, the agreement between the raters was determined as 0.6-0.8 (substantial) at rest and 0.6-0.8 (substantial) with movement. When device, author 1 and author 2 Tsui data were compared, Kthe inter-rater agreement was found as 0.6-0.8 (substantial) at rest and 0.4-0.6 (moderate) with movement. Conclusion: The Kinect camera-software system is a sensitive tool in the kinematic evaluation of patients with cervical dystonia, as it provides objective data for head-neck posture at rest and with motion in cervical dystonia. We think that this system will be useful in the diagnosis and treatment follow-up of patients with cervical dystonia. In the field of analysis, more studies are needed with different technologies. There is a need to increase the harmony between raters by developing guidelines and training tools for existing dystonia scales.